Ремарка: наш погляд на події

За чесну владу

На розкопках трипільського храму на кордоні Черкаської області працювали студенти та науковці з 9 країн світу
04 листопада 2014, 18:46 Друк

На розкопках трипільського храму на кордоні Черкаської області працювали студенти та науковці з 9 країн світу.

В ефірі «Громадського радіо» археолог Михайло Відейко розповів про сенсаційне відкриття Трипільської доби на кордоні Черкащини та Кіровоградщини: храм 60х20 метрів із сімома олтарями, якому 6000 років. Храм орієнтувався входом на схід і був збудований з дерева, обмазаний глиною і покритий соломою. Фактично ця будівельна технологія дожила і до наших часів. Храм служив поселенню, обнесеному 4-кілометровою дерев’яною огорожею заввишки 2 метри. В місті мешкало приблизно 15000 людей. 

Це диво було знайдене ще 5 років тому на околиці села Небелівка на кордоні Черкаської та Кіровоградської областей. Але розкопки вдалося розпочати за три роки після знаходження, завдяки підтримці журналу «National Geographic», Британської наукової ради, тобто, на гроші британських платників податків, розповідає археолог Михайло Відейко. 

«Нас підтримали волонтери з України, студенти Кіровоградського університету. На цих розкопках працювали студенти та науковці з 9 країн світу. За 8 тижнів ми розкрили цю споруду. Те, що ми знайшли – це залишки споруди. Самої споруди ми не розкопали, а тільки те, що від неї залишилася. Оскільки споруда була спалена її власниками. Вражають розміри, бо частина цієї споруди, 20×40 метрів, мала два поверхи. Що нас вразило в цій споруді – жодної печі, жодного опалювального приладу. У давні часи опалювання – це піч або така собі вимазка під вогнище. За винятком, на другому поверсі у куточку ми знайшли одне невеличке вогнище діаметром трохи більше метра. Тобто якась кімнатка там була, яка опалювалася.

Збудувати таку величезну споруду, яка б не опалювалася означає те, що в ній неможливо жити взимку. Кажуть, що в трипільські часи було тепліше, але ж не настільки, щоб взимку не опалювати приміщення. Ще одне цікаве – небагато було знахідок. Ми звикли, що трипільські житла завалені посудом, статуетками. Тут на всю величезну споруду – лише 9 уламків статуеток. Посудин теж небагато. Це були такі  люди, як ми з вами. Власне, історія Трипільської культури починається ще за тисячу років до будівництва цього храму. Можливо, колись на цьому місці був ліс. Ну звідкись взяли же колоди, з яких побудували цей храм. Ми порахували, що пішло десь 600 кубів лісу, тільки щоб звести цей каркас і зробити перекриття.

Цей храм цікавий тим, що для тої епохи, а це приблизно 6000 років тому, взагалі існування такої споруди є дивом. Наші британські колеги – оптимісти. Вони кажуть, що в цьому поселенні жило десь 15 000 людей. Я думаю, їх було близько 10 000. Знайдений нами храм оборонних функцій не мав. Тому що поселення було оточене гостроколом висотою близько 2-х метрів. Уявіть собі паркан довжиною 4 кілометри з колод. Якщо кожна з колод була хоча б 20 см. у діаметрі – 20 000 стовпів народ зробив, щоб оборониться від зовнішніх загроз», — розповів археолог.


AddThis Social Bookmark Button  Порекомендувати друзям
 

Додати коментар

Якщо Ви знайшли у тексті статті помилку, виділіть її та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter

Коментарі публікуються у відповідності до правил попередньої модерації (читати)

  


Ви на сторінці: Головна Стрічка новин На розкопках трипільського храму на кордоні Черкаської області працювали студенти та науковці з 9 країн світу