Ремарка: наш погляд на події

За чесну владу

Черкащанам нагадують як вижити у разі терористичної загрози
24 лютого 2015, 13:25 Друк

Терористи сьогодні ведуть війну проти мирних громадян на всій території нашої країни. Вибухи з великою кількістю потерпілих, на жаль, перестали бути унікальними подіями. Для ефективної боротьби з тероризмом до неї повинні долучатися не тільки найбільш свідомі громадяни та ті, кого торкнулася біда, але й суспільство в цілому.

Правила поведінки під час терористичної загрози повідомляють в прес-службі Черкаської ОДА.

Загальні правила безпеки

До терористичного акту неможливо підготуватися заздалегідь, тому слід бути напоготові завжди. Необхідно бути особливо обережними на людних заходах із тисячами учасників, у популярних розважальних закладах, супермаркетах.

◦ Звертайте увагу на підозрілих людей, предмети, на будь-які підозрілі дрібниці. Повідомляйте про все, що викликає підозру, співробітникам правоохоронних органів.

◦ Ніколи не беріть від незнайомців пакети і сумки, не залишайте свій багаж без нагляду.

◦ У сім’ї повинен бути план дій у надзвичайних обставинах, у всіх членів сім’ї повинні бути записані номери телефонів, адреси електронної пошти.

◦ Необхідно визначити місце, де ви зможете зустрітися з членами вашої родини в екстреній ситуації.

◦ У разі евакуації візьміть із собою набір предметів першої необхідності та документи.

◦ Завжди дізнавайтеся, де знаходяться резервні виходи з приміщення.

◦ У будинку необхідно укріпити входи в підвали та на горища, встановити домофон, звільнити сходові клітини і коридори від захаращення.

◦ Потрібно організувати чергування мешканців вашого будинку задля регулярного його нагляду за порядком, особливо звертати увагу на появу незнайомих людей і автомобілів, розвантаження всіляких вантажів, зокрема безгоспних мішків і ящиків.

◦ Якщо стався вибух, пожежа, землетрус – ніколи не користуйтеся ліфтом.

◦ Намагайтеся не піддаватися паніці, що б не сталося, пам’ятайте, що паніка може спровокувати терористів і прискорити теракт. Крім того, паніка може стати перешкодою для влади щодо запобігання злочину чи зменшенню його наслідків.

Як виявити терориста

Терористи зазвичай діють потайки, при цьому намагаються не потрапляти на очі ні правоохоронним органам, ні простим громадянам. Але їх діяльність цілком може здатися підозрілою. Якщо ознаки дивної поведінки не знаходять пояснення, негайно повідомте про це в силові структури. Будьте уважні, постарайтеся запам’ятати прикмети цих людей, особливі риси їхніх облич, одяг, імена, можливі шрами і татуювання, особливості мови та манеру поведінки, тематику розмов тощо. Не намагайтеся їх зупиняти самі, інакше ви можете стати їх першою жертвою.

Слід звертати увагу на наступне:

◦ На підозрілих осіб, які підкреслено непримітні, яких ніщо не виділяє, але разом із тим чимось дивних.

◦ На невеликі групи людей, що зібралися з визначеною метою, можливо, агресивно налаштованих.

◦ З якою метою здаються або знімаються квартири, підвали, підсобні приміщення, склади, навколо яких спостерігається підозріла активність.

◦ На підозрілі телефонні розмови.

У випадку, якщо ви помітили щось таке, що викликає підозру, проявіть наполегливість у проясненні ситуації, при необхідності залучіть близьких і знайомих, сусідів. Деякі безпечні громадяни можуть сказати, що це параноя. Ні, це пильність, що є загальноприйнятою у всіх розвинених країнах світу.

Рекомендації фахівців служб безпеки

1. Будьте особливо пильними та остерігайтеся людей, які одягнені не за сезоном. Якщо ви бачите влітку вдягненого в плащ або в товсту куртку чоловіка, будьте особливо обережні – під таким одягом терористи найчастіше ховають бомби. Найкраще триматися від такої людини якомога далі та звернути на неї увагу співробітників правоохоронних органів.

2. Остерігайтеся людей з великими сумками і валізами, особливо, якщо вони знаходяться в незвичному місці (наприклад у кінотеатрі або на святі). Незважаючи на те, що ця людина, очевидно, виявиться туристом або торговцем, все ж зайва обережність не зашкодить.

3. Намагайтеся віддалитися на максимальну відстань від тих, хто веде себе неадекватно, знервовано, злякано, озирається та перевіряє щось в одязі або в багажі.

4. Якщо ви не можете відійти на достатню відстань від підозрілої людини, стежте за мімікою його обличчя. Фахівці кажуть, що смертник, який готується до теракту, зазвичай виглядає надзвичайно зосереджено, губи щільно стиснуті, або повільно рухається, ніби читаючи молитву.

5. І стандартна рекомендація, до якої, на жаль, зазвичай не дослуховуються: ні в якому разі не підбирайте забуті речі, як от сумки, мобільні телефони, гаманці.

6. Ні в якому разі не отримуйте від незнайомих осіб ніяких подарунків, не беріть речі з проханням передати їх іншій людині.

Поведінка у натовпі

Терористи часто обирають для атак місця масового скупчення народу. Крім власне вражаючого фактора терористичного акту, люди гинуть і отримують травми ще і в результаті штовханини, що виникла внаслідок паніки. Тому необхідно пам’ятати наступні правила поведінки у натовпі:

◦ Виберіть найбільш безпечне місце. Воно повинно бути якомога далі від середини натовпу, трибун, сміттєвих баків, ящиків, залишених пакетів, сумок, вітрин, парканів та огорож.

◦ У випадку виникнення паніки обов’язково зніміть з себе краватку, шарф.

◦ Під час тисняви треба звільнити руки від усіх предметів, зігнути їх у ліктях, застебнути одяг на всі ґудзики.

◦ Не можна хапатися за дерева, стовпи, огорожу.

◦ Треба намагатися всіма силами утриматися на ногах.

◦ У випадку падіння, необхідно згорнутися клубком на боці, різко підтягти ноги і намагатися звестися по ходу натовпу.

◦ Не привертайте до себе увагу висловлюваннями і вигуками гасел, що провокують.

◦ Не наближайтеся до агресивно налаштованих осіб і до груп осіб.

◦ Не втручайтеся у сутички, що відбуваються.

◦ Намагайтеся покинути натовп.

Евакуація

Повідомлення про евакуацію може надійти не лише у випадку виявлення вибухового пристрою та ліквідації наслідків скоєного терористичного акту, але й під час пожежі, виникненні стихійного лиха тощо. Отримавши повідомлення від представників влади або правоохоронних органів про початок евакуації, зберігайте спокій і чітко виконуйте їхні команди .

Якщо ви знаходитесь в квартирі, слід виконати наступні дії:

◦Візьміть особисті документи, гроші та цінності.

◦Вимкніть електрику, воду й газ.

◦Надайте допомогу в евакуації літнім і тяжкохворим людям.

◦Обов’язково закрийте вхідні двері на замок – це захистить квартиру від можливого проникнення мародерів.

Не допускайте паніки, істерики та поспіху. Приміщення залишайте організовано. Повертайтеся в приміщення, що залишили, тільки після дозволу відповідальних осіб. Пам’ятайте, що від узгодженості і чіткості ваших дій може залежати життя і здоров’я багатьох людей.

Набір для виживання

У кожній сім’ї необхідно мати готовий і упакований набір предметів першої необхідності. Він може суттєво допомогти вижити у випадку екстреної евакуації або забезпечить виживання сім’ї, якщо лихо застало її в будинку. Може, він ніколи не знадобиться вашій родині. Але краще бути готовим до будь-яких несподіванок. Для пакування речей скористайтеся сумками із водонепроникними застібками-блискавками. Комплект повинен бути максимально компактним, щоб його легко можна було взяти з собою.

Приблизний набір речей, що можуть забезпечити виживання щонайменше протягом 72 годин:

◦Особистий захист: протигази з додатковими фільтрами, дитячі протигази, киснева маска, респіратори.

◦Аптечка, в якій повинні бути: анальгін, ацетилсаліцилова кислота, гіпотермічний (охолоджуючий) пакет, сульфацил натрію, кровоспинні препарати, бинт стерильний, бинт нестерильний, атравматична пов’язка, лейкопластир бактерицидний, серветки кровоспинні, розчин брильянтового зеленого, лейкопластир, бинт еластичний трубчастий, вата, нітрогліцерин, валідол, пристрій для проведення штучного дихання, аміаку розчин, вугілля активоване, корвалол, ножиці.

◦Суха їжа; мультивітаміни.

◦Казанок.

◦Запас води.

◦Засоби гігієни.

◦Бензинова і газова запальнички, сірники.

◦Два ліхтаря з додатковими батарейками і лампочками.

◦Міцна довга мотузка.

◦Два ножа (з викидним і звичайним лезами).

◦Комплект столового приладдя.

◦Монтировка.

◦Набір інструментів.

◦Намет.

◦Радіо з ручним живленням.

◦Дощовики, брезентовий костюм, спідня білизна, шкарпетки, капелюхи, сонцезахисні окуляри, рукавички, високі чоботи (краще, гумові).

◦Свічки.

◦Голки, нитки.

◦Гачки для рибного лову, леска.

◦Сухе паливо.

Перша допомога у випадку поранення

У випадку, якщо ви отримали поранення, спробуйте самі собі перев’язати рану хусткою, рушником, шарфом, шматком тканини. Зупиніть кровотечу притисненням вени до кісткового виступу або накладіть пов’язку, що давить, використовуючи для цього ремінь, хустку, косинку, смугу міцної тканини.

Надайте допомогу тому, хто поруч із вами і знаходиться у більш важкому стані. Рани бувають різані, колоті, вогнепальні, опікові, укушені. Зазвичай при пораненні відзначається різної інтенсивності кровотеча. Тому при наданні першої допомогу слід зупинити кровотечу.

При артеріальній кровотечі кров яскрава, червона, спливає з артерії фонтаном. У випадку сильної кровотечі на кисті або передпліччі, необхідно максимально зігнути ліктьовий суглоб; при кровотечі на стопі і гомілці – зігнути ногу в колінному суглобі. При артеріальній кровотечі на стегні – накласти джгут (закрутку) на нозі нижче паху; на плечі – джгут трохи нижче плечового суглоба. При венозній кровотечі кров витікає рівномірним струменем темного або майже чорного кольору. Для зупинки цієї кровотечі досить максимально високо підняти вгору кінцівку і накласти тугу пов’язку.

Після зупинки кровотечі краї рани треба змастити розчином йоду або зеленкою, прикрити рану марлевою серветкою або чистою ганчіркою і накласти пов’язку із бинта, шматка матерії або пояса.

Біль при пораненні може призвести до шокового стану потерпілого. У цьому випадку крім зупинки кровотечі необхідно:

– покласти або посадити потерпілого так, щоб його руки і ноги були трохи підняті;

– використовувати знеболюючі засоби;

– закутати потерпілого, щоб забезпечити максимальне тепло.

При наданні першої допомоги у випадках поранення категорично не можна:

– промивати рану;

– витягати будь-які чужорідні тіла;

– класти в рану вату, змочену йодом.

В екстрених випадках можна просто взяти шматок відносно чистої тканини (носовичок, шматок сорочки тощо), покласти його в рану і міцно притиснути рукою, тримаючи так постійно під час транспортування до лікувального закладу.

На невеликі опікові рани слід накладати тришарову пов’язку, змочену за можливістю розчином фурациліну. Пов’язку необхідно прибинтувати до ураженого місця. Вона присохне, але відривати її не можна, вона буде сама відходити від рани під час заживання.

При пораненні в голову потерпілого укладають горизонтально, забезпечують спокій. Треба враховувати, що пораненню в голову зазвичай супроводжується струсом мозку. Рану голови (виключаючи поранення обличчя) краще не чіпати. У разі отримання поранення в обличчя слід затиснути рану стерильним тампоном, серветкою або хусткою. Для порятунку життя пораненого в голову необхідна кваліфікована медична допомога.

При пораненнях хребта постраждалого необхідно знерухомити і безболісно укласти. Після цього потерпілого не слід чіпати до прибуття медиків. У разі зупинки дихання і серця потерпілому слід провести непрямий масаж серця і штучне дихання. Самостійне транспортування такого пораненого не рекомендується.

Надзвичайно небезпечні поранення в шию. Вони можуть ускладнюватися ушкодженнями гортані, хребта, а також сонних артерій. У першому випадку постраждалого іммобілізують, а в другому негайно зупиняють кровотечу. Смерть від крововтрати при пораненні сонної артерії може наступити протягом 10-12 секунд. Тому артерію стискають пальцями, а рану негайно туго тампонують стерильним бинтом. Транспортування такого потерпілого слід здійснювати обережно.

При пораненнях в груди і живіт для запобігання попадання повітря в плевральну і черевну порожнини необхідно накласти на рану повітронепроникну пов’язку – марлеву серветку, що змазана борної маззю або вазеліном, шматок поліетилену, в крайньому випадку, щільно затиснути рану долонею. Потерпілому необхідно надати напівсидяче положення. Слід враховувати, що зупинка кровотечі ускладнена.


AddThis Social Bookmark Button  Порекомендувати друзям
 

Додати коментар

Якщо Ви знайшли у тексті статті помилку, виділіть її та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter

Коментарі публікуються у відповідності до правил попередньої модерації (читати)

  


Ви на сторінці: Головна Стрічка новин Черкащанам нагадують як вижити у разі терористичної загрози