Ремарка: наш погляд на події

За чесну владу

Статус учасника бойових дій: хто має на нього право і як його отримати
15 квітня 2015, 22:41 Друк

Бюрократія і звичайна халатність керівництва антитерористичної операції або Міністерства оборони України призводять до того, що військовослужбовці, які перебувають у зоні проведення АТО, або демобілізуються звідти, не можуть у короткий термін і без перешкод отримати статус учасника бойових дій.

До того ж, виникає плутанина із поняттями "учасника АТО" і "учасника бойових дій". І якщо розібратися з поняттями і статусами допомагають юристи, то на пришвидшення отримання потрібних посвідчень вони вплинути не можуть – інформує 24tv.ua.

Отже, для початку варто розібратися із статусом, який отримають бійці, що перебувають в зоні АТО.

В регламентованому законодавстві поняття "статус учасника антитерористичної операції" відсутній. Учасник антитерористичної операції – це людина, яка брала участь у завданнях та проведенні АТО. Але правовий статус, який отримують бійці, що дає їм право на пільги, передбачені законодавством – це статус "учасника бойових дій". Існує тільки такий статус і тільки посвідчення "учасника бойових дій, – говорить адвокат Мирослава Дмитришин із Центру правового захисту учасників АТО.

Рішення про надання статусу учасника бойових дій приймає міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, яка утворюється Державною службою України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Статус та посвідчення учасника бойових дій видаються органами Міноборони, МВС, МНС, СБУ, Служби зовнішнього розвідки, ДПтС, Управління державної охорони, ДПС, Адміністрації Держприкордонслужби, Держспецзв’язку.

Мають право на отримання статусу учасника бойових дій: військовослужбовці та працівники Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особи рядового і начальницького складу, військовослужбовці, працівники МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції. Працівники підприємств, установ та організацій, які залучалися і брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення.

Підставою для надання статусу учасника бойових дій є

– документи про безпосереднє залучення до виконання завдань або направлення (прибуття) у відрядження в райони АТО (витяги з наказів, розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань, за фактами отриманих поранень інші документи, що були підставою для направлення у відрядження);

– довідка встановленого зразка, яку у місячний строк після завершення особами виконання завдань АТО зобов’язані подати керівники підприємств, установ, організацій до міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

Щоб отримати статус учасника бойових дій необхідно мати:

– документи про безпосереднє залучення до виконання завдань, направлення (прибуття) у відрядження, перебування в районах АТО (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань, за фактами отриманих поранень);

– довідка встановленого зразка, яку у місячний строк після завершення особами виконання завдань АТО зобов’язані подати командири (начальники) військових частин або інші керівники установ, закладів до комісій утворених при державних органах, у підпорядкуванні яких були військові частини, інші формування в яких проходили службу чи працювали особи.

"Військові мають право звернутися усно або з письмовим рапортом до командира свого підрозділу або частини, з проханням видати йому довідку про те, що він брав участь у АТО, а також про те, чи подані його документи до належної комісії для отримання ним статусу учасника бойових дій", – стверджують юристи.

Проте, реальні обставини засвідчують, що у деяких військових частинах у документи вноситься недостовірна інформація щодо дійсного розташування військових підрозділів. При отриманні документів учасники АТО повинні простежити, щоб у них було вказано, у який район проведення АТО був направлений та де був дислокований їхній підрозділ. Це дозволить учаснику бойових дій після завершення АТО не звертатися до суду, щоб довести своє право на пільги та допомогу.

Які документи необхідно подати для отримання статусу учасника бойових дій:

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 для надання статусу учасника бойових дій військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил України, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції на розгляд комісії Міністерства оборони України необхідно подати:

– Довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України (зразок 1 додається);

– Витяги із наказів по стройовій частині про убуття (прибуття) до військової частини після виконання завдань антитерористичної операції;

– Витяги із наказів по стройовій частині першого заступника керівника Антитерористичного центру (командира сектору) про прибуття для виконання завдань антитерористичної операції та вибуття до місця постійної дислокації;

– Копії посвідчень про відрядження (в разі їх наявності), копії документів про отримання поранень (в разі їх наявності); копія першої сторінки паспорта громадянина України (з метою уникнення помилкового написання прізвища, ім'я та по-батькові).

В графі Примітка особам, які мають статус учасника бойових дій необхідно зазначити "Учасник бойових дій з інших підстав" (зразок 2 додається). Крім того, враховуючи вимоги статті 6 Закону України "Про захист персональних данних", разом з усіма документами надавати згоду на збір та обробку персональних даних (зразок 3 додається).

Всі копії документів повинні бути завірені підписом командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу, установи, закладу) та скріплені гербовою печаткою.

Список військовослужбовців, які брали участь у АТО, подається в паперовому і електронному вигляді разом з відповідними документами на адресу: 03168, м. Київ, 168, Повітрофлотський пр-т, 6, Департамент кадрової політики Міністерства оборони України.

Учасники АТО, звільнені з військової служби, повинні подавати документи через комісії обласних військових комісаріатів.

Якщо військовслужбовець отримав поранення і за висновками лікарів не може продовжувати службу у зоні проведення АТО, він має зв’язатися зі своїм командиром і впевнитись, що той клопотатиме про статус учасника бойових дій. Також треба упевнитись, що лікарі роблять правильні записи. Якщо командир військової частини включив солдата в список наказу про відрядження в зону АТО, а пізніше видав довідку, що особа брала участь в АТО, то цієї довідки достатньо для того, щоб потім отримати статус учасника бойових дій. Також важливо пам’ятати, що від виду поранення, яке запише лікар, залежить розмір одноразової допомоги.

Всі документи, які подаються до комісії Міністерства оборони України, передаються до архівних установ України, де зберігаються у повному обсязі протягом 50 років.

При виникненні проблем із отриманням статусу учасника бойових дій, його можна отримати й у судовому порядку. Саме тому правозахисники і волонтери рекомендують військовим збирати і зберігати відео та фотоматеріали, що підтверджують присутність їх в зоні військових дій.


AddThis Social Bookmark Button  Порекомендувати друзям
 

Додати коментар

Якщо Ви знайшли у тексті статті помилку, виділіть її та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter

Коментарі публікуються у відповідності до правил попередньої модерації (читати)

  


Ви на сторінці: Головна Стрічка новин Статус учасника бойових дій: хто має на нього право і як його отримати