Ремарка: наш погляд на події

За чесну владу

Без реформ Україна може залишитися без світла і води уже взимку – експерти
22 травня 2015, 16:38 Друк

На енергоринку зростають системні проблеми, які поки ніяк не вирішуються, заявляють аналітики.

Україна ризикує вже найближчим часом залишитися без світла і гарячої води, оскільки на вугільних електростанціях утворився істотний дефіцит палива. Про це заявив на брифінгу співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

"Звідки вугілля брати до кінця року? Є майже 60% падіння обсягу видобутку, частина вугільних підприємств зникли з-під юрисдикції Києва. Абсолютно незрозуміло, як і хто буде закривати цю дірку у вугільному балансі. Міненерго щось намагається робити, але крім спроб справа далі не йде. Ця діра - це мільйони тонн. Ми ризикуємо опинитися без світла і гарячої води до початку опалювального сезону", - зазначив експерт.

У свою чергу, директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України Валентин Землянський зазначив, що проблема з підготовкою до опалювального сезону дуже гостра. Щоб у нормальному режимі пережити зиму, Україні потрібно 3,5 млн т вугілля, половина якого - газовий, а друга - дефіцитний антрацит. Зараз, за ​​його даними, на складах міститься близько 800 тис. тонн.

"Зараз українська енергетика балансує на лезі ножа. Якщо не будуть найближчим часом вжиті термінові заходи, то минулорічні віялові відключення здадуться квіточками. Система може втратити здатність функціонувати. А це в умовах холодів порівняти з гуманітарною катастрофою. У нас же всі вдають, що нічого не відбувається і все нормально", - наголосив експерт.

Він додав, що в країні досі не вирішена і продовжує посилюватися проблема розрахунків з шахтарями.

"Сьогодні відбулися переговори шахтарів ДП ​​Львіввугілля з керівництвом компанії ДТЕК. Проблема та ж: борги, низький тариф для теплової генерації, низька ціна для вугілля українських шахт. ДТЕК перераховує гроші за вугілля, а вони зависають на рахунках ДП Вугілля України у проблемних банках. В Міненерго шахтарі вже ходили, це нічим не закінчилося. Тепер намагаються шукати вихід разом з приватною компанією", - сказав Землянський.

На його думку, протестна активність на енергоринку буде продовжуватися, оскільки проблема розрахунків піднялася на рівень вище. Загострилося питання розрахунків з генерацій і з постачальниками, а ситуація з виплатою зарплат буде тільки збільшуватися, оскільки грошових ресурсів на ці цілі в бюджеті немає.

Експерти вважають, що в разі, якщо Україна планує купувати вугілля на неконтрольованих територіях Донбасу, це потрібно робити активніше. Якщо ж країна відмовляється від цього і планує знову, як торік, імпортувати вугілля із зарубіжжя, то необхідне термінове створення вугільної біржі. Крім того, на їхню думку, потрібно ліквідувати ДП Вугілля України і підвищити ринкову ціну українського вугілля.

"На жаль, за рік жодних ринкових перетворень у вуглепромі України не відбулося, незважаючи на те, що до управління галуззю прийшли ринковики", - зазначив Марунич.

На цьому тлі експерти критично оцінюють наслідки багаторазового підвищення тарифів на газ і електроенергію, яке відбулося без необхідних послідовних реформ в галузі. На їхню думку, таке різке підвищення призведе лише до суттєвого зростання кругової заборгованості на енергоринку.

"Експеримент над населенням з підвищенням тарифів може виявитися неуспішним. Чи не працює, оскільки у населення низький рівень доходів, людям платити нічим. Неплатежі можуть вилитися в інші проблеми, окремі з них ми бачимо на прикладі шахтарів і відключення гарячої води в Києві", - резюмував Марунич.

Джерело: Кореспондент.


AddThis Social Bookmark Button  Порекомендувати друзям
 

Додати коментар

Якщо Ви знайшли у тексті статті помилку, виділіть її та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter

Коментарі публікуються у відповідності до правил попередньої модерації (читати)

  


Ви на сторінці: Головна Стрічка новин Без реформ Україна може залишитися без світла і води уже взимку – експерти