Ремарка: наш погляд на події

За чесну владу

Тяжкохворих черкащан відправляють помирати додому, бо допомогти їм просто ніде
25 червня 2015, 12:44 Друк

Черкащина на шляху створення служби для надання допомоги приреченим хворим. Паліативна допомога передбачає забезпечення комфортних умов для життя таких пацієнтів, а хоспісна – можливість отримати допомогу в останні дні життя та гідно залишити світ. Серед ініціаторів запровадження європейської паліативно-хоспісної допомоги – представники обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ». Вони розповіли про перспективи появи центру для перебування невиліковно хворих черкащан під час прес-ланчу.

Система надання допомоги тим, кому встановлений смертельний діагноз, у світі налагоджена вже півстоліття, в Україні ж перший центр для приречених пацієнтів відкрили 10 років тому в Івано-Франківську. Згодом вони запрацювали в Рівному, Луцьку та інших містах. Черкаси наразі мають лише 15 ліжок для таких пацієнтів на базі терапевтичного відділення у міській лікарні №2. Проте, приміщення там непристосовані до потреб паліативу.

– Людина має право гідно піти з життя,  зазначає голова правління ЧОВ ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Олена Стрижак. – 80% тих, хто потребує паліативної та хоспісної допомоги – це онкохворі. Проте, в обласному онкодиспансері немає паліативних ліжок. Помирати пацієнтів змушені виписувати додому. В тому числі й дітей. Саме тому це питання потребує втручання громадськості.

Про паліатив і хоспіс в краї говорять вже 8 останніх років, додає керівник дитячого центру ЧОВ ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Тамара Борисова.За останні півроку вдалося розробити обласну програму надання такої допомоги. Проте, на заваді старту стоять бюрократичні перепони. Наразі вже шукають приміщення для хоспісу та доопрацьовують документ. Ініціатори вдячні за підтримку та сприяння в цій роботі Департаменту охорони здоров’я Черкаської ОДА та обласній владі.

– У стислі терміни Департамент провів справді велику роботу: написана програма, оглянуто 6 приміщень, прорахована вартість створення такого центру, яка сягає мільйонів гривень, – розповідає Олена Стрижак. – Є розуміння і бажання працювати в цьому напрямку, проте сьогодні потрібне підкріплення економічне.

Програма щодо надання європейської хоспісної та паліативної допомоги розрахована на 4 роки. Найперше вона покликана фахово допомогати родинам, в яких є приречені хворі, аби ці люди не залишалися з бідою наодинці, а самі хворі могли піти з життя без болю та страждань.

– Упродовж двох тижнів ми внесемо доповнення до програми, над цим працює робоча група, – говорить заступник директора Департаменту ОЗ Черкаської ОДА Олег Найдан. – Плануємо, що центр буде розрахований на 45 ліжок, а в районах будуть організовані паліативні ліжка. Крім центру в Черкасах, потрібен такий заклад і в Умані.

1800 черкащан щороку потребують хоспісної чи паліативної допомоги. Так і не дочекавшись її, лише в поточному році в області з життя пішли 10 маленьких пацієнтів.

– Це проблема всього суспільства й працювати над її вирішенням сьогодні – це дбати в першу чергу про себе самих, – вважає Олена Стрижак.

Медики та активісти сподіваються, що здолають усі труднощі й затвердять проект обласної програми «Надання паліативної допомоги» найближчим часом, аби винести її на розгляд депутатів обласної ради.

За інформацією департаменту охорони здоров’я Черкаської ОДА.


AddThis Social Bookmark Button  Порекомендувати друзям
 

Додати коментар

Якщо Ви знайшли у тексті статті помилку, виділіть її та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter

Коментарі публікуються у відповідності до правил попередньої модерації (читати)

  


Ви на сторінці: Головна Стрічка новин Тяжкохворих черкащан відправляють помирати додому, бо допомогти їм просто ніде