Ремарка: наш погляд на події

За чесну владу

Цілюще джерело, заповідний парк і музей стародавностей… Чим цікава туристові Головківка?
02 липня 2015, 13:45 Друк

Подорожуючи Богдановим краєм сьогодні ми звертаємо свою увагу на  Головківку. Це село Чигиринського району Черкаської області України – центр сільської ради, якій також підпорядковане селище Скелівка. Село розташоване на 43 км від районного центру – міста Чигирин і за 25 км від залізничної станції Фундукліївка на території урочища Холодний Яр.

Головківка стоїть на пагорбі. Від неї спускається на декілька кілометрів розлога долина з трьох боків оточена височинами вкритими лісом. Неподалік села знаходиться Атаманський парк – заповідне урочище  із системою ставків та алей. Цей лісовий масив має давню історію. У другій половині 18 століття за послуги в битві з татарами під Чигирином цей ліс був подарований князю Ромадановському (він мав чин отамана – звідси і назва парку ), який продає його пізніше князям Краснокутським. Фундуклей ІІ, який придбав Холодноярські ліси від  Безродецьких, побудував тут вісім ставів, поклав шість кілометрів доріг з вогнетривкої цегли, ввів насадження чужоземних дерев, побудував вісім сторожок для лісової охорони, яка охороняла ліс і фазанів. У 1972 році Атаманський парк отримав статус заповідного урочища. Більша частина парку (367 га) є лісом інша площа розподіляється між ставками та рільними землями. У лісі ростуть дуби, сосни, ялини, тополь, верби, клен, берези, вільха, липа, ясен, черемха, осика. Зростає понад 150 видів однорічних та багаторічних і трав’янистих рослин. Тут зустрічаються козулі, дикі свині, лисиці, зайці, борсуки та куниці. Численні лісові джерела створюють струмки з яких утворились два стави. Особливістю парку є цілюще джерело «Живун», потужність якого становить близько 0,5 літр за хвилину. Лікувальні властивості джерела були відомі ще до І століття до нашої ери. За легендою, записаною в селі Головківка, Святий апостол Андрій Первозванний та його учні проходили повз Холодний Яр спекотного літа. Коли їм захотілось пити то апостол вдарив своїм посохом об землю і з того місця потекла прохолодна вода. Так за цією легендою утворилось джерело «Живун». Вода з джерела за своїм складом близька до знаменитої «Нафтусі»– слабко-лужна, слабко-мінеральна зі слідами радону. Територія навколо джерела облаштована альтанкою із столиком і лавами, над джерелом зведено дах, з джерела ведуть кам’яні сходи.     

Джерело "Живун"

Існує кілька  версій стосовно виникнення й походження назви села. За однією з них , у цій місцевості протікала річка, на якій тутешній пан вирішив поставити невеликий млин з тим, щоб використати природну силу води. Так і зробив. На лісову галявину, де стояв млин, було переселено селянина Головатого. Згодом туди  почали зганяти й інших селян, чиї помешкання з часом створили нинішню Головківку. Сталось це як стверджують люди і легенди, понад три століття тому. Головківська земля є християнською, православною. Лампада святого  Православ’я була запалена ще за часів хрещення Русі і відтоді сяяла завжди попри всі спроби загасити її. Головківка знаходиться в оточенні стародавніх святих обителей: Свято-Троїцький,  Мотронинський монастир, Чубіївський монастир в ім’я Преподобного Онуфрія  Великого, храми Чигирина, Суботова й  Медведівки. Та й у самій Головківці люди жили  поруч зі святими храмами, зі святою  молитвою і благословенням Матері- Церкви.

На  жаль, більшість з цих святинь була знищена. Але сьогодні  православне життя повністю відроджене, про що свідчать золоті хрести величезного храму в ім’я Святого апостола та євангеліста Іоанна Богослова, де зберігаються списки багатьох  чудотворних ікон. Є в селі дві каплички: в ім’я Святителя Миколая Чудотворця  і Святої великомучениці Параскеви.

Каплиця Миколи Чудотворця

Головківка  – це стародавнє козацьке село: з козацьким побутом, козацькими традиціями й козацькою історією. Тому, козацька доба та часи гайдамаччини поданні в експозиціях народного музею досить широко. Серед експонатів відвідувачі можуть  побачити заступ, сокиру, сапу, ікони, залишки козацького ножа, підкови козацьких чобіт, фрагмент старовинної підлоги та цеглину-пальчатку із замку Богдана Хмельницького що в Суботові.  У фондах музею зберігаються рідкісні експонати  того часу, з яких відвідувачі дізнаються про атмосферу козацького побуту, побачать саморобні знаряддя праці та багато іншого. Музей був відкритий 21 травня 2004 року у Храмове свято Івана Богослова. Обряд освячення здійснив архієпископ Черкаський та Канівський Софроній. Музей поділено на кілька залів, кожен з яких відпо-відає певній тематиці. Найперший зал розповість про природу мальовничого краю. Серед експозицій інших залів присутні тисячі унікальних експонатів, історичних документів та фотографій. Тут є предмети давнини скіфської епохи, епохи козацтва поступово наближаючись до сучасності. Туристи можуть побачити предмети народного вжитку місцевих українських жителів, їх прикраси  та національний одяг, відкриють для себе красу головківської кераміки.

Церква Івана Богослова

 З давніх – давен Головківка славилась своєю керамікою. Тому відвідувачі  музею отримають справжнє естетичне задоволення, доторкнувшись до головківського  гончарства, яке взагалі є унікальним явищем в історії  української культури. Достеменно відомий такий факт: ще наприкінці 17 століття на замовлення посольського королівського двору  головківськими майстрами було виготовлено столовий сервіз на 250 персон, котрий волами було відправлено до Польщі. А далі цей справжній витвір гончарного мистецтва, вже як королівський дарунок, потрапив до вищих королівських осіб Франції. Фахівці вважають, що село Головківка – один з найцікавіших на теренах України центрів фляндрового керамічного розпису другої половини 19 ст., початок 20 ст. У той далекий час село було головним  осередком виробництва мальованого посуду на всій Чигиринщині – одного з найбільших гончарних районів Середнього Подніпров’я, до складу якого входили й сусідні села, зокрема, Медведівка, Мельники, Івківці, Суботів, Полуднівка тощо. Гончарні містилися в досить глибоких землянках або в напівземлянках, а обігрівалися вони теплом від опалювальної печі і тому робота тут йшла безперервно – і взимку, і влітку. За даними у Головківці діяло 19 гончарень і 70 майстрів. Вони виготовляли здебільшого мальовані миски, а також простий і полив’яний посуд – горщики, глечики, тикви, ринки тощо.

Народний музей с.Головківка

Особливої уваги необхідно звернути на  майстра народної творчості України Якова Михайловича Брюховецького, який віддав багато років відродженню цього стародавнього ремесла.  У 2000 році він став переможцем міжнародного конкурсу гончарів, що проводився в рамках традиційного фестивалю мистецтв «Слов’янський базар» у Білоруському місті Вітебськ. Учні нині спочилого майстра сьогодні продовжують його діло як в Україні, так і за її межами. Головківка славиться не  лише гончарством. Ця благодатна земля багата на талановитих людей, про що свідчить велика експозиція народних ремесел, що займає весь другий поверх музею. Тут  побачите старовинний ткацький верстат, глиняний посуд, меблі. А у глибині залу розмістилась етнографічна експозиція «Українська хата» з перелазом прикрашеним головківськими  виробами. Торкаючись до вікових речей, дізнаєтесь   про їх  призначення, про те, як ними користувалися наші предки.

Багато з цих речей ще придатні до використання: праска, якій понад сто років, кухонний посуд, глечики, дерев’яна ступа… І нехай Вас не засмутить наївність багатьох предметів українського народного побуту: адже тепер усе це є частиною нашої багатовікової історії.

Головківка сьогодні має всі можливості для того, щоб відвідувачі села не відчували ніяких незручностей. Поруч із музеєм для молитви завжди відкрита освячена капличка на честь Святителя Миколая Чудотворця. Гостинний господар затишного кафе «Срібна криниця» нагодує смачними стравами української кухні з екологічно чистих продуктів і джерельної води.  Село має чудові перспективи для розвитку «зеленого туризму» і чекає на всіх, хто втомився від здобутків науково-технічного прогресу, прагне до чистих джерел рідної природи, рідної культури та історії. Якщо Ви теж прагнете до цього, тоді Головківка – саме для Вас!

 Анна Златковська, спеціаліст туристично-інформаційного центру

За інформацією видання Чигиринка.


AddThis Social Bookmark Button  Порекомендувати друзям
 

Додати коментар

Якщо Ви знайшли у тексті статті помилку, виділіть її та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter

Коментарі публікуються у відповідності до правил попередньої модерації (читати)

  


Ви на сторінці: Головна Стрічка новин Цілюще джерело, заповідний парк і музей стародавностей… Чим цікава туристові Головківка?