Ремарка: наш погляд на події

За чесну владу

Від спеки у Дніпрі може розпочатися загибель риби, а грунт на Черкащині розжарюється до 56 градусів
12 серпня 2015, 16:14 Друк

Вам ця спека здається неймовірною? Ви теж вважаєте, що у нас — африканське літо? Але насправді все йде по плану: найбільш жаркий період у нашій  області традиційно припадає на 15 липня-10 серпня. Та й вище 35 градусів температури повітря в області ще не було, зазначає Олександра Колотухіна, метеоролог Черкаського обласного центру з гідрометеорології, інформує Черкаський край.

40-градусний рекорд не побито 

У 2010 році 8 серпня в Каневі температура повітря сягнула 40,1 градуса. То справді була аномалія. Цього ж літа поки що найвища температура повітря — 34,4°  — зафіксована в період 24-26 липня, знову ж таки у західній частині області.

Прогнози до кінця робочого тижня — вдень 30-34 градуси, місцями 35-36. З 16 липня послаблення спеки на 2-4 градуси.

Ґрунт зараз розжарюється до 56 градусів (а в липні фіксувалося навіть 68 градусів  — в Умані).

Температура води в Дніпрі вже 27 градусів. Це межа, за якою — ймовірна загибель риби через задуху.

Засуха — у більшості районів

Що особливе для цих днів — відсутність дощів. При цьому найбільший дефіцит опадів з початку  літа — у північно-західних районах області (Жашківському й прилеглих), де з середини липня почалась ґрунтова засуха й поступово через центральні райони розповсюдилась на схід області. Зокрема в Жашкові за літо випала тільки половина опадів від норми та втричі менше, ніж на Чигиринщині, констатує  агрометеоролог центру Тетяна Базаєва. 

До того ж ситуація нетипова для області й тим, що у нас зазвичай ґрунтова засуха починається на південному сході (Чигиринщина). Але якраз на сьогодні там проблем найменше.

Буває й гірша ситуація, коли ґрунтова посуха поєднується з атмосферною. Та цього року в нас атмосферної немає, хіба в окремі дні денна вологість повітря опускається нижче 30 відсотків, виникають слабкі суховії. А то вона навіть підвищена.
Рослини рятує те, що випадають роси, які тримаються 8-10 годин на добу, й уночі відновлюється баланс вологи, зауважує Тетяна Базаєва.

Урожай пізніх зернових майже сформований, і через жару хіба що зерно та насіння буде дещо дрібнішим, ніж могло б. Постраждають лише пізні весняні посіви, але їх в області небагато. На посівах цукрових буряків уповільниться приріст кореня, однак сонячна погода сприятиме збільшенню цукристості.     Несприятлива погода і для серпневої сівби ріпаку та ячменю, бо верхні шари ґрунту скрізь сухі. Денна спека погано впливає на овочеві: огірки, помідори, перець, капусту. При температурі понад 35 градусів не формується зав’язь  і на плодах з’являються опіки. Спеку добре витримує тільки кавун.

Забруднення повітря — першого ступеня небезпеки

На вчора, 11 серпня, лабораторія спостережень за забрудненням атмосферного повітря Черкаського обласного центру з гідрометеорології попередила жителів Черкас та підприємства  про те, що очікується забруднення атмосферного повітря діоксидом азоту першого ступеня небезпеки (1,75 середньодобової гранично допустимої концентрації). Така ситуація склалася за літо вперше, коли високі температури та водночас безвітряна погода спричинили небезпеку. Джерела діоксиду азоту — викиди котелень підприємств і транспорту.

Черкасці в ці дні постійно скаржаться на запах «хімії» в повітрі. Попри те, що особливих перевищень не фіксується. Але ж лабораторії контролюючих організацій міста досліджують не всі речовини, працюють за давно прийнятими держстандартами, які потребують змін. Дуже бракує місту поста спостережень за забрудненням повітря у густо заселеному мікрорайоні «Митниця».


AddThis Social Bookmark Button  Порекомендувати друзям
 

Додати коментар

Якщо Ви знайшли у тексті статті помилку, виділіть її та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter

Коментарі публікуються у відповідності до правил попередньої модерації (читати)

  


Ви на сторінці: Головна Стрічка новин Від спеки у Дніпрі може розпочатися загибель риби, а грунт на Черкащині розжарюється до 56 градусів