Ремарка: наш погляд на події

За чесну владу

Історію села Івківці краєзнавець дослідив на базі радянської преси
09 вересня 2015, 14:59 Друк

Черкаський історик та краєзнавець Назар Лавріненко 8 вересня презентував книгу матеріалів до історії села Івківці «Чигиринська районна преса (1930-1996 рр.)». Про це інформує Прочерк.

За словами Назара Лавріненка, у книзі вперше надруковано документи, які раніше не були доступні широкому загалу. 

– Ця книга є пошуковою роботою довгих зимових вечорів, – говорить історик. – Восени мені пощастило натрапити в одній із покинутих хатин на фотографію червоноармійців, закладену в закутку газетою «Зоря комунізму». Коли обтрусив від пилюки ту газету, натрапив на статтю про самодіяльність у селі Івківці 1969 року. Стаття була дуже детальна, з іменами людей тощо. Це наштовхнуло на думку, що треба провести пошукову роботу в цьому напрямку. 

За словами Назара Лавріненка, ця книга видана для того, щоб краєзнавці звернули увагу на цінність періодики, більше використовували її в своїй працях, оскільки вона дуже доступна.

Краєзнавець переконує: районна газета – це безцінне джерело інформації. Для дослідження історик обрав 1930-1996 роки: період колгоспної ери, колективізації та ліквідації колгоспу.

– Статті в районних газетах – доволі красномовні, безпосередні, дуже прості. З точки зору сучасної журналістики, я б навіть сказав, примітивні. Але вони неповторно передають дух тієї епохи, дух насадження колективізації, висміювання тих, хто противився цьому процесу. Крім того, ця книга дає нам безпосередній контакт із цільовою аудиторією – жителями населених пунктів Чигиринщини. Саме вони мають купувати ці книги, щоб цікавитись своєю минувшиною, і на шпальтах цієї книги знаходити згадки про своїх батьків, дідів, бабусь чи про себе особисто. Так, у газеті за 1945-й рік, наприклад, я знайшов згадку про свою бабусю. Що вона була фінагентом у селі. І це не просто з чиїхось слів, це документальна хроніка! Це дуже приємно! Тож цільова аудиторія від таких згадок отримує задоволення, – каже Назар Лавріненко.

Збираючи матеріал для книги в обласній науковій бібліотеці імені Тараса Шевченка, в обласному архіві та національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського, краєзнавець помітив цікаву закономірність: будь-яка стаття в районній газеті мала наслідки.

– Якщо написали, що в селі немає дороги, когось, щонайменше, вигнали з роботи, немає магазину – на наступний рік будується магазин, не заїздить автобус – це питання вирішувалося. Посприяв цьому, зокрема, вчитель івківської школи Михайло Давиденко, який оселився в селі у післявоєнний час і став активним дописувачем районної газети. Цей чоловік впливав на соціальну сферу села! – говорить із захопленням історик.

Книга «Чигиринська районна преса (1930-1996 рр.)»вийшла накладом 100 примірників. Розповсюджуватиметься по книгарнях, місцях продажу літератури в межах туристичного маршруту Чигиринщини, у наукових бібліотеках.


AddThis Social Bookmark Button  Порекомендувати друзям
 

Додати коментар

Якщо Ви знайшли у тексті статті помилку, виділіть її та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter

Коментарі публікуються у відповідності до правил попередньої модерації (читати)

  


Ви на сторінці: Головна Стрічка новин Історію села Івківці краєзнавець дослідив на базі радянської преси