Ремарка: наш погляд на події

За чесну владу

Чигиринщина підхопила ідею створення тематичних сіл
09 вересня 2015, 14:59 Друк

Розвиток зеленого туризму – найкращий спосіб для сільського населення знайти себе, мати власний бізнес і бути успішними. І Черкащина у цьому плані має неабиякі перспективи. От тільки користуватися ними у селах ніхто особливо не поспішає. 

– Я сам із села. І тому не з чужих слів знаю, якою проблемою є зайнятість населення. Узяти до прикладу Івківці Чигиринського району, де після війни було дві з половиною тисячі мешканців. Сьогодні ж це 200 душ! За останні роки в селі померло 40 чоловіків середнього віку. В основному – від пиятики. Це величезні втрати. Навіть більші ніж на війні якщо співставити у відсотках, – відзначає відомий черкаський краєзнавець, історик, Назар Лавріненко.

Селянам часто бракує інформації, ініціативності, а головне – живого прикладу як можна розвивати зелений туризм на власних територіях. Це підтверджує представник Спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму України Сергій Тимофієв.

– Можливості є. Однак у селах сьогодні лишилися переважно інертні люди. Усі, хто прагнув кращого життя, подалися до міста. І в цьому сьогодні є велика проблема організації зеленого туризму. Часто люди навіть не розглядають такої можливості, – стверджує Сергій Тимофієв.

Однак є на Черкащині села, котрим вдалося зламати тенденцію. Прикладами власного успіху представники зеленого туризму області ділилися під час наукової конференції 8 вересня у Черкасах. Однією із перспективних можливостей представник проекту «Сільське мікропідприємництво. Пошук нових фінансових джерел» та Міжнародної ГО «Інститут демократії ім. П. Орлика» Оксана Колісник називає створення тематичних сіл. 

– Ця програма працює на Черкащині лише другий рік. Однак якщо торік у нашому проекті узяли участь шість сіл, то цього року ми працюємо вже в чотирнадцяти населених пунктах, – відзначає Оксана Колісник.

Австрійська програма створення тематичних сіл успішно реалізується в Польщі вже майже два десятиліття. Нині ж завдяки підтримці польських партнерів починає впроваджуватися і на Черкащині. Її мета – дати місцевим вдосталь інформації як можна змінити власне село і зробити його цікавим для туриста. А головне – мотивувати реально здійснити цю мрію!

– На сьогодні ми вже маємо перші результати, хоча розуміємо, що створення тематичних сіл –тривалий процес. Аби він відбувся має минути час і до цього повинні прагнути у першу чергу місцеві, – пояснює Оксана Колісник. – Та все ж навіть за рік нам дещо вдалося. Найбільш яскраві пропозиції сформовані сьогодні у Івківцях, що на Чигиринщині, та в селі Межиріч Канівського району.

Так, у Івківцях сьогодні туристам пропонують стати учасниками справжнього дійства – процесу створення хліба від обмолоту зерна до його випікання! Тут же організовують тематичні квести, майстер-класи, екскурсії. Більше того – сільськогосподарська атракція «Зерноленд» може похвалитися однією з кращих колекцій старовинних знарядь – від жорен та верстатів до холодильника 19-го століття, що працював на льоду!

–  А починалося все з того, що я запропонував кільком місцевим просто з’їздити до Польщі аби побачити як там люди живуть. Саме такою була мотивація аби хоча б витягти їх із села. І дуже приємно було бачити як ці хлопці змінилися, як вони по-іншому поглянули на власне село і дійсно загорілися бажанням щось зробити, – відзначає ініціатор створення сільськогосподарської атракції Назар Лавріненко. – На сьогодні, звісно, у «Зерноленді» реалізовано хіба два відсотки від запланованого нами. 

А от у селі Межиріч місцевим вдалося вдало обіграти унікальну знахідку – стоянку мисливців на мамонтів часів палеоліту. Для туристів тут влаштовують квести і організовують цікаве дозвілля. А головне – таки вдалося привернути увагу до дивовижної знахідки! Тож тепер є шанс, що її таки буде збережено.

– Є у нас і менш вражаючі, та все ж здобутки. Достойні туристичні пропозиції сформовано у селі Сорокотяга, де туристам влаштовують розваги «На воді, з водою і з води», у Головківці це картопляні розваги, у Коржові – екскурсія до старого млина, у Суботові – стародавні ігри та забавлянки для дітей, – констатує Оксана Колісник. – Цього року свої проекти презентують Грушківка та Лузанівка Кам’янського району, Боровиця, що на Чигиринщині, Леськи – Черкаського та Охматів – Жашківського району.   

Стародавні ремесла та цікавинки, які здатні презентувати черкаські села, у першу чергу можуть бути цікавими для школярів. Адже набагато цікавіше вчитися історії чи фізики «вживу», на конкретних і цікавих прикладах ніж просто на уроці.

– На жаль, освіта сьогодні не приймає у цьому жодної участі. За рік смілянським дітям було організовано дві екскурсії – на завод морозива та до черкаського зоопарку. І це тоді, коли зовсім поруч ми організовуємо дивовижні мандрівки – походи історичними місцями, по гриби до лісу, майстер-класи, – констатує Сергій Тимофієв. – Це незабутні емоції для дітей!

А поки туристичні родзинки Черкащини у Департаменті інвестиційно-іноваційної політики та зовнішньоекономічних зв’язків Черкаської облдержадміністрації обіцяють узяти до уваги, вони вже працюють на власні села та місцевих жителів! 

– Поява «Зерноленду» неабияк вплинула на життя всього села. На сьогодні у Івківцях не так просто купити навіть хату – нерухомість зросла в ціні. Та й покинутих хат практично не лишилося. А ще в місцевих з’явився ринок збуту продукції – від молока до фруктів та овочів, – констатує Назар Лавріненко. 


AddThis Social Bookmark Button  Порекомендувати друзям
 

Додати коментар

Якщо Ви знайшли у тексті статті помилку, виділіть її та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter

Коментарі публікуються у відповідності до правил попередньої модерації (читати)

  


Ви на сторінці: Головна Стрічка новин Чигиринщина підхопила ідею створення тематичних сіл