Ремарка: наш погляд на події

За чесну владу

У стародавньому манускрипті знайшли чигиринський слід
14 липня 2016, 15:45 Друк

14s07 arab1 У виставкових залах Музею «Будинок митрополита» Національного заповідника «Софія Київська» відкрилась виставка «Земля козаків» очима сирійського мандрівника XVII ст.».

Виставка присвячена 360-ій річниці відвідин України Антіохійським патріархом Макарієм, що відбулися в межах грандіозної подорожі патріарха у 1654-1656 роках. Під час мандрівки патріарха супроводжував його син – архідиякон Павло Алепський. Він залишив надзвичайно детальний опис подорожі Україною. Зокрема, дуже детально тут описано і мандрівку Чигиринщиною.

14s07 arab2 kопіювати— По дорозі в Московію та назад патріарху двічі довелось перетинати територію України, побувати в Києві та гетьманській столиці Чигирині, в Суботові, де знаходився палац Хмельницького. З самим гетьманом сирійці зустрілись двічі. Все це детально описано в книзі «Мандрівка патріарха Макарія». Її автором є син патріарха Павло. Коли через два роки делегація благополучно повернулась в Алеппо, він написав книгу. Науці відомі чотири екземпляри цього манускрипта (один зберігається в Києві, решта – у Лондоні, Парижі і Санкт-Петербурзі). Київський екземпляр вперше демонструється широкій публіці на нашій виставці, – розповів виданню «Факты и комментарии» куратор виставки «Земля козаків» очима сирійського мандрівника XVII ст.» кандидат історичних наук Ігор Нетудихаткін.

Цікаво у манускрипті, що написаний арабською мовою, описано момент відвідин патріархом Суботова.

Повертаючись із Москви у Сирію, гості побували в гетьманській столиці Чигирині, а потім вирушили до хутора Хмельницького – Суботова щоб відвідати вдову його старшого сина Тимофія – Розанду. Там якраз тривало будівництво Іллінської церкви. Храм будували з великих, товщиною близько двох метрів, камінних блоків. Макарій запитав звідки їх привезли. Виявилось, що це військовий трофей. В одному з походів козаки розібрали мечеть і доправили ці блоки в Суботів.

Окрім того у стародавній книзі зокрема описані особливості архітектури, звичаї та побут тодішньої України (як її називає сам автор – «Землі козаків»), тому він є безцінним джерелом для всіх дослідників вітчизняної історії.

На виставці представлений оригінал київського списку; окрім того, відвідувачі зможуть прослідкувати маршрут сирійських мандрівників на стародавніх картах.

Виставка працюватиме до 12 вересня 2016 року.


AddThis Social Bookmark Button  Порекомендувати друзям
 

Додати коментар

Якщо Ви знайшли у тексті статті помилку, виділіть її та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter

Коментарі публікуються у відповідності до правил попередньої модерації (читати)

  


Ви на сторінці: Головна Стрічка новин У стародавньому манускрипті знайшли чигиринський слід