Ремарка: наш погляд на події

За чесну владу

Віднайдено унікальні портрети Тиміша Хмельницького і його дружини, викрадені півстоліття тому
21 вересня 2016, 17:49 Друк

1404117Приблизно за два тижні Львівському історичному музею повернуть портрети Розанди та Тиміша Хмельницьких – невістки та сина гетьмана Богдана Хмельницького.

Власник, який спочатку намагався продати портрет Розанди на інтернет-аукціоні, вже віддав обидва твори мистецтва в СБУ Кіровоградської області – інформує Козацький край.

– Наш експерт вже у Кіровограді (Кропивницькому-ред.). Він підтвердив, що це є оригінали. Зараз вони передані Кіровоградському обласному художньому музею на тимчасове зберігання. Оскільки ця історія набула дуже широкого резонансу, то нас попросили, щоби поки тривають процедури передачі й оформлення, ці картини були виставлені для експонування в цьому музеї. А приблизно через два тижні ми очікуємо їх у Львові. Планується, що приїде також і власник, який передав ці картини, – розповів директор Львівського історичного музею Роман Чмелик.

19 вересня картини вже передали Кіровоградському обласному музею, а 20 вересня їх виставили на огляд відвідувачам.

Як повідомляє Zaxid.net, артефакт із Львівського історичного музею став лотом на інтернет-аукціоні. Невідомий користувач виставив на продаж картину XVII століття, яку вкрали з музею в 1960 році. Про цінність експонату власник, схоже, не здогадувався, бо назвав його «знахідка з горища» й оцінив його в 1 гривню. Лот викликав бурхливе обговорення, бо, як виглядає з фото, це музейний експонат. Він має інвентарний номер Львівського історичного музею. Працівник цієї установи і виявив в інтернеті картину, цілком випадково. Підняли старі записи, звірили номери – все збігається, тому вважають, що це оригінал, який викрали з музею багато років тому.
В інтернеті «засвітився» лише портрет Розанди, але музейники були впевнені, що невідомий продавець з аукціону має і Тимоша, бо на фото біля картини видно ще одну раму, що, зрештою, й підтвердилося.

Після резонансу в соцмережах і не тільки власник картини зв’язався з дирекцією музею. На сторінці лота він зрештою написав: «Зі мною сконтактував директор музею і попросив передатикартину в СБУ. Я так і зроблю»…

Довідка:

Портрети Тимоша Хмельницького і його дружини, доньки молдавського праителя Розанди Лупул вважаються прижиттєвими портретами XVII століття, створеними в час їхнього весілля, орієнтовно художником Версерфельдом. Після загибелі Тиміша Хмельницького його було поховано у Суботові на Чигиринщині. Там же певний час ще жила вдова гетьманича з двома синами-близнюками. Подальша їхня доля точно невідома – так само як і те, яким чином портрети  Тиміша і Розанди потрапили до Львова. На їх зворотному боці досі є ще й музейні бірки  польських часів…

Картини зберігалися у Львівському історичному музеї і були викрадені за невідомих обставин просто з експозиції (не з фондів!) 8 лютого 1960 року. Вже 30 червня 1962 року Міністерство культури УРСР видало наказ про списання цих експонатів. Відтоді в музеї у Львові були лише збільшені фотокопії цих портретів – у той час, як, скажімо в Чигирині на Черкащині у місцевому музеї зберігаються якісні мальовані копії цих портретів у натуральний розмір.


AddThis Social Bookmark Button  Порекомендувати друзям
 

Додати коментар

Якщо Ви знайшли у тексті статті помилку, виділіть її та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter

Коментарі публікуються у відповідності до правил попередньої модерації (читати)

  


Ви на сторінці: Головна Стрічка новин Віднайдено унікальні портрети Тиміша Хмельницького і його дружини, викрадені півстоліття тому