Ремарка: наш погляд на події

За чесну владу

У якому випадку можуть залишити без спадщини?
16 березня 2018, 13:55 Друк

444Чинне законодавство України допускає відмову в праві спадкування за волею заповідача і якщо спадкоємець порушив закон. Domik.ua з’ясував, які ризики загрожують праву спадкоємців отримати частку майна за заповітом і при спадкуванні за законом.

Позбавлення спадщини з волі спадкодавця

У статті 1 233 Цивільного кодексу України (ЦКУ) зазначено, що спадкодавець в заповіті висловлює волю на випадок смерті і розподіляє майно і права між спадкоємцями. Щоб заповіт набрав законної сили при відкритті спадщини – автор реєструє документ нотаріально. Зареєстровані заповіти отримують обліковий запис в Спадковому реєстрі. Спадкодавець вправі змінювати зміст заповіту, кожну зміну в тексті треба реєструвати у нотаріуса.

Законодавці визначили принципи складання і зміни заповітів в статті 1235 ЦКУ.

1. Автор заповіту призначає будь-яку кількість спадкоємців незалежно від родинних зв’язків і цивільних відносин.

2. Спадкодавець може не вказати причини і викреслити зі списків спадкоємців будь-яку людину.

3. Зміни в тексті заповіту не позбавляють права спадкування людей, які мають право на частку у спадщині.

4. Право успадкування людини, позбавленої спадщини за волею заповідача, втрачається, якщо ця людина померла до відкриття спадщини. Діти померлого спадкоємця отримують право успадковувати на загальних підставах.

Підстави для позбавлення права успадковувати

Підстави для усунення спадкоємців від права спадкування вказані в статті 1224 ЦКУ.

1. Не мають права стати спадкоємцями люди, які навмисне позбавили життя спадкодавця, можливого спадкоємця або вчинили замах на їхнє життя. Це правило не діє, якщо людина скоїла замах і спадкодавець знав про це, але все одно призначив його спадкоємцем.

2. Не мають права стати спадкоємцями люди, які навмисне заважали спадкодавцеві скласти заповіт або змінити його – для поліпшення своїх можливостей спадкування.

3. Не мають права стати спадкоємцями без заповіту, згідно із законом, батьки після дитини, якщо вони були позбавлені батьківських прав і санкцію не зняли до відкриття спадщини.

3. Не мають права стати спадкоємцями дорослі діти, батьки, усиновителі, опікуни, якщо ці люди недостатньо дбали про спадкодавця. Ці обставини з’ясовує і доводить суд.

4. Не мають права стати спадкоємцями послідовно один за одним подружжя, якщо суд визнав їх шлюб недійсним.

Прописана ситуація, коли вмирає один з подружжя, чий шлюб був недійсним. Якщо буде доведено судом, що людина, яка залишилася в живих не знала про перешкоди для укладення шлюбу – її визнають спадкоємцем, і вона може претендувати на частку майна, нажитого разом з померлим членом подружжя.

5. Не мають права стати спадкоємцями без заповіту, згідно із законом, люди, якщо суд довів, що вони не допомагали спадкодавцеві в старості або в безпорадному стані через хворобу.

Законодавці особливо відзначили, що положення статті 1224 ЦКУ діють для всіх спадкоємців – зазначених в заповіті, які успадковують без заповіту за законом і тих, кому заповідач відмовив у спадщині.

Нагадаємо, спадок і нерухомість в Україні почнуть оформляти по-новому. Міністерство юстиції України запровадило новий порядок оформлення документації про спадок.

Також раніше повідомлялося, як отримати спадщину, якщо всі терміни спливли. Якщо людина не прийняла спадщину у визначені терміни, їй доведеться звертатися до суду і доводити поважність причин пропуску строків.

Можливо, саме через проблеми з функціонуванням реєстрів фахівці радили оформити  нерухомість, отриману у спадок, у 2017  році. Щоб отримати спадщину, на яку ви претендуєте, ще треба довести свої права, а також спадкоємці повинні пред’явити нотаріусу для підтвердження місця відкриття спадщини низку документів.


AddThis Social Bookmark Button  Порекомендувати друзям
 

Додати коментар

Якщо Ви знайшли у тексті статті помилку, виділіть її та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter

Коментарі публікуються у відповідності до правил попередньої модерації (читати)

  


Ви на сторінці: Головна Стрічка новин У якому випадку можуть залишити без спадщини?