Ремарка: наш погляд на події

За чесну владу

Українців масово позбавляють субсидій
21 серпня 2018, 13:30 Друк

гроші - у гаманціЦентри зайнятості почали переглядати списки українців, які стоять на обліку. Причиною цього стала, як стверджують, внутрішня директива – будь-що скоротити кількість офіційно безробітних. Експерти припускають, що такими методами уряд намагається вбити відразу двох зайців: покращити статистику безробіття і скоротити виплати по допомозі.

Про це повідомляють “Вести“.

Безробітні українці, які стоять на обліку в центрах зайнятості, скаржаться на те, що їх під будь-якими приводами намагаються позбавити статусу офіційно безробітного. «У середині року я стала на облік в столичний центр зайнятості, – розповідає киянка Марина Павленко. – Довгий час працювала бухгалтером-фрілансером, тому останній запис в трудовій книжці був вісім років тому. Мене записали в розряд некваліфікованих працівників, які втратили з часом навички в силу відсутності практики за фахом. Щоб відновити навички, я вирішила пройти курси підвищення кваліфікації. Але мені в цьому відмовили, натомість запропонувавши роботу в іншому кінці Києва – в «Київзеленбуді» вискубувати траву. Трохи пропрацювавши, я змушена була відмовитися від неї, так як зарплата ледь покривала витрати на транспорт».  Через деякий час їй знову запропонували роботу. Цього разу двірником. «На мої питання, як йдуть справи з курсами, фахівці центру зайнятості запевнили мене, що направлення на роботу – проста формальність, але потім з’ясувалося, що курси скасовані, а після моєї чергової відмови мене зняли з обліку. І тепер ні виплат, ні субсидії на послуги ЖКГ я одержати не можу», – підтверджує Павленко.

Про подібні випадки розповідають і інші кияни на форумах. «Мені наче спеціально пропонували роботи, які мені точно не підійдуть. Після відмов тут же зняли з обліку. І ніякі доводи не допомагали», – пише Анна.

Як кажуть експерти, така ситуація далеко не рідкість. Більш того, як розповіла експерт з підбору персоналу Тетяна Пашкіна, у всі центри зайнятості країни вийшла внутрішня директива – мінімізувати кількість людей, що стоять у них на обліку. «Про це говорять самі співробітники. Це робиться для того, щоб знизити навантаження на бюджет, зменшити кількість людей, які отримують виплати, але при цьому працюють неофіційно», – зазначила Пашкіна.

Вся справа в субсидіях

Така ситуація не рідкість. Робота на фрілансі стає все популярнішою, причому на таких умовах співпрацюють як бухгалтери, так і айтішники, маркетологи, піарники, журналісти… Плюс офіційно безробітними можуть вважатися ті, хто заробляє в інтернеті, пропонуючи різні послуги, продаючи товари. Якщо попередня робота була добре оплачуваною і офіційною, то на біржі праці можна претендувати на непогані гроші. Адже виплата визначається у відсотках з середньої заробітної плати: при стажі до двох років – 50%, від двох до шести років – 55%, від шести до десяти років – 60%, понад десять років – 70%.

Офіційно в центрі зайнятості відмовилися коментувати, чи є директиви щодо скорочення безробітних, але експерт з соціальних питань Юрій Гаврилечко також розповів, що ця схема поширена. За його словами, подібні випадки зустрічалися і раніше, але зараз через вступ в силу нового порядку надання субсидій вони набрали масового характеру. «Схема проста: людям свідомо пропонують роботу, від якої вони з різних причин відмовляться. А дві відмови – це привід для зняття з обліку. І людина більше не вважається офіційно безробітною”, – пояснює Гаврилечко.

А це вже загрожує втратою субсидії, оскільки згідно з новим порядком, українцям працездатного віку, які претендують на субсидію, але не реєструються як безробітні, органи соцзахисту автоматом вважатимуть дохід три прожиткові мінімуми – 5286 грн, і вони не зможуть отримувати субсидію. Як відзначають в Мінсоцполітики, така ініціатива покликана стимулювати українців до офіційного працевлаштування, сприятиме детінізації доходів та «усуне соціальну несправедливість, коли субсидію насправді отримують люди з досить високими доходами».

Але насправді, як зазначає економіст Олександр Охріменко, такими методами уряд просто закриває дірки в бюджеті і «вбиває відразу двох зайців». Перше – покращує статистику з безробіття. Друге – скорочує виплати по субсидіях і по безробіттю. Якщо врахувати, що в Україні на початок року було зареєстровано близько 350 тисяч офіційно безробітних, а розмір середньої виплати становить 1200 грн, то щомісяця безробітні «з’їдають» близько 420 млн грн.

«Сьогоднішні правила обліку безробітних   іноді просто не залишають їм шансів. Людину просять принести купу документів, зібрати яку під силу далеко не всім. Наприклад, довідку з бухгалтерії з минулого місця роботи або свідоцтво про реєстрацію компанії, в якій людина працювала останнім часом. Якщо людина працювала на держслужбі – це одна справа. А якщо це приватна фірма або велика компанія, то йому навіть копію можуть не дати. Різні ж випадки бувають. Хтозна, як людина звільнялася або його звільнили», – говорить Охріменко. За його словами, уряд змушений вдаватися до таких хитрощів просто тому, що грошей на всіх субсідіантов не вистачить. До слова, бюджетні витрати на субсидії в 2018 році складуть 71 млрд грн.

Зворотній бік

Втім, йдуть на хитрощі і українці. Як розповіла Тетяна Пашкіна, нерідко роботодавці скаржаться «кадровикам», що кандидати просять їх «урізати зарплату», але платити її в конверті, щоб продовжувати стояти на обліку і отримувати субсидію.

«У нас є клієнти – сумлінні роботодавці, які скаржаться, що кандидати, яких ми до них відправляємо, просять їх влаштувати неофіційно. Тобто, роботодавець пропонує їм 10 тис. грн, а кандидати просять 6-7 тис. грн, але «в конверті», мотивуючи це тим, що вони отримують допомогу з безробіття і субсидію. І їм так вигідно і на кишені більше залишається», – каже Пашкіна.

Джерело: «Народна правда»


AddThis Social Bookmark Button  Порекомендувати друзям
 

Додати коментар

Якщо Ви знайшли у тексті статті помилку, виділіть її та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter

Коментарі публікуються у відповідності до правил попередньої модерації (читати)

  


Ви на сторінці: Головна Стрічка новин Українців масово позбавляють субсидій