Ремарка: наш погляд на події

За чесну владу

Сергій Пасічник: Після кількох здорових симптомів, Черкаси впали в традиційну шизофренію...
12 серпня 2014, 19:52 Друк

cherkasyЯк і сто років тому, Європа живе, ходить в кав’ярні, проводить фестивалі, але в повітрі вже повис тяжкий сморід війни. До дня, коли було збито малайзійського «Боїнга», наших західних сусідів ситуація в Україні цікавила десь між конфліктом в Південному Судані і створенням Ісламського халіфату на теренах Іраку та Сирії. Зараз ми в топі, хоча й не єдині.

Якщо змоделювати можливий перебіг подій в Україні, а відповідно й у Європі та світі, то можливими є ряд наступних сценаріїв. Але, перш ніж почати їх обговорювати, хотілося би сформулювати тло подій, яке зараз дещо прояснилося.

Попри відверто соціалістичні кроки у внутрішній політиці і угодовство стосовно Москви увесь попередній час, в середовищі реальної влади США нарешті визріло рішення про необхідність демаскування імперсько-шовіністичних і реваншистських планів Кремля на пострадянському і європейському просторі. 

Зрозуміло, що брехлива риторика московських імперіалістів по-оруелівські збудована на суцільних політичних оксюморонах. Але без реальних дій і вчинків Кремля світова спільнота сприймала і місцями й досі сприймає московську пропаганду за чисту воду. Тому можна припустити, що Москва втрапила в пастку з живцем (у якості якого виступила Україна). Втім подібна ситуація стала можливою виключно через появу нового, неочікуваного ніким фактору – Майдану. 

Без відповідної реакції українців і США, і (особливо) Європа вже були готові відпустити нас до ретро-парку імені Путіна. У нових умовах Держдепартамент вирішив максимально скористатися з неготовності Кремля поглинати Україну негайно і усю, а також з патріотично-революційного запалу українців. Більш-менш в цьому почали переконуватися навіть прокремлівські політики в Європі.

У самій Україні утворилося кілька центрів владної сили. Один з них формує президент Порошенко. Проте реальний його статус відповідно до Конституції, надто коротка кадрова лава, відсутність керованого парламенту, а також занадто великі зав’язки з олігархами і бізнесом – створюють реальну загрозу того, що президентство Порошенка може закінчитися ще більш достроково, ніж президентство Януковича. Інший центр сили формує Яценюк, який мріє про лаври і повноваження канцлера. Серед його слабких позицій – триваюча дезінтеграція фракції і партії «Батьківщина», а також негатив непопулярних реформ та кризових явищ в економіці. Третя точка впливу – Коломойський. Створення дніпровського бастіону на шляху сепаратистського сепсісу, підтримка добровольців, анекдотичні обміни «компліментами» з Путіним – все це моментально трансформувало образ підступного олігарха на свого в доску кошерного хлопця. Втім треба розуміти, що власник «Привату», окрім турботи про стабільність роботи свого бізнесу, має і турботу про власний гешефт. Лишається незрозумілою завдання і місія Тимошенко. Чи не чекає вона фіаско своїх політичних опонентів, аби на білому коні усунути їх в новому революційному пориві? Згадуються також їх спільні інтереси з Коломойським. Нарешті ще одна точка кристалізації політичних дивідендів – Олег Ляшко. Хтось вперто доводить його походження з компанії Льовочкіна-Фірташа. Хтось не менш вперто вірить, що саме він завершить АТО і поверне Україні Крим. Очевидно одне - що політичний проект Ляшка реально дихає в потилицю ймовірній коаліції «УДАР»-«Солідарність», і однозначно випереджає «Батьківщину». На понівеченому біло-блакитному полі будуть пастися Партія розвитку України (ще один відбілений Льовочкіним клон ПР) та відроджена «Сильна Україна» непотоплюваного Тигіпка. Невелика інтрига лишається на лівому полі – чи КПУ помре самостійно чи в героїчній боротьбі з якимось лівим проектом на кшталт СПУ чи «Справедливість». Але є одне але. Усі ці політики можуть дуже легко програти свої політичні партії одній єдиній силі. Силі, яка прийде зі Сходу. З автоматами, пораненнями і до болю зціпленими зубами. І ця сила не буде гратися в парламентські ігри, питати прізвище і партійність. Питання буде одне – що ви зробили аби людям стало краще жити? І відповідь «нічого» матиме наслідком не втрачений мандат, а кулю в лоб. Звичайну таку собі кулю. В діапазоні від 5,45 до 7,62.

Втім, повернемося до зовнішніх сценаріїв. Власне їх векторність залежить від однієї умови – адекватності кремлівського фюрера. Проте достеменно знати цю умову не можемо, а відповідно будемо моделювати. Варіантів три:

1) Путін неадекватний і не керується логікою, а грає на підвищення ставок, сподіваючись, що або зірве увесь банк, або отримає мінімум, шантажуючи усіх тотальною війною.

2) Путін адекватний і діє в рамках конспірологічного плану з деградації і подальшої дезінтеграції територіального проекту «РФ» у відповідності до інтересів глобального таємного уряду. Це дозволить націоналізувати глобальним структурам величезні ресурсні можливості Кремля, а російськомовне населення каналізувати в рамках європейської частини федерації і маргіналізувати або оптимізувати до рівня нормальної держави європейського типу розміром з Францію. 

3) Путін адекватний, але не розуміє провальності задуму гальванізації радянського політичного трупа і спостерігає безпекову імпотентність НАТО, Європи та США. Не маючи професійних виконавців усіх елементів сценарію відбудови СРСР-2.0, використав націоналістично-шовіністичні настрої московського суспільства і втрапив до пастки з санкцій, що стрімко звужуються. Проте проблема в тому, що щур, який знаходиться в пастці, має ядерну валізу. А помирати у ядерному апокаліпсисі не захочуть ні в США, ні в Європі. А жителям кремлівських територій це некритично.

Відповідно в будь-якому трьох варіантів Кремль може бути зацікавлений в подальшій ескалації конфлікту. Війна матиме місце як у випадку потреби прискорити процес розпаду Московської федерації, так і випадку потреби шокувати своїм нахабством світову спільноту. У випадку третього варіанту Кремль чекає на погіршення економічної і соціальної ситуації, а можливо й жовтневої революції в Україні. Воякам радянського типу некритично важко діяти в зимових умовах, а українці в уявленнях московських стратегів за умов грязюки і холоду мають масово розбігатися з фронту. Це не надто приємні сценарії для України, оскільки ставлять під загрозу усе Лівобережжя і Київ. Втім практика показує, що Захід не ризикуватиме і запускає процес повільного переварювання кремлівських територій, а отже й Путін і його оточення теж буде стурбоване необхідністю зберегти і використати свої фінансові і ресурсні накопичення. За умови, що буде встановлено домовленість з внутрішніми акторами всередині Московії, процес вийде на фінішну пряму вже взимку. Також його може каталізувати Китай, хоча китайці наразі воліють не поспішати.

Отже варто очікувати початку повномасштабного вторгнення або в період Дня незалежності, або під час парламентських вибрів, або з початком справжньої зими. Вірогідність цих сценаріїв до 60%. В іншому випадку Україна матиме впродовж 2-3 років такого собі ХАМАСа-переростка, який буде регулярно турбувати диверсіями і терактами.

Але спустимося до наших провінційних пенатів. Після кількох здорових симптомів на початку літа Черкаси впали в традиційну шизофренію. Ситуація в міській раді вкотре засвідчила, що головний пріоритет черкаського виборця – стравити якомога більше гравців на одній гладіаторській арені, а потім дивуватися і обурюватися - чому тарифи ростуть, дороги деградують, зарплати не виплачуються і т.д. Натомість політики вкотре доводять, що для них головне особисті амбіції, інтереси власних груп, команд і кланів. А от що відбувається з містом і його мешканцями – діло десяте. Епопея з черкаським міськвиконкомом вже починає нагадувати якусь дешеву політичну «санта-барбару», причому сюжет і дійові особи щораз змінюються. Немає бажання рекламувати чиї б то не було прізвища, але можна спрогнозувати кілька речей. Якщо виконком не формується до дня незалежності то:

- або відбудеться утворення нової коаліції «Усі проти Одарича» і міського голову спробують повторно усунути,

- або громадськість розганяє міську раду, як збіговисько неадекватних і імпотентних з дипломатичної і політичної точки зору суб’єктів,

- або ж Сергій Одарич буде змушений прийняти частково або повністю пропозиції опонентів і утворити широку коаліцію в міській раді.

Тим часом відбуваються типу реформи, типу люстрація, типу розслідування. Нажаль, по суті нічого не робиться до кінця і з результатом. Прокуратура і далі радує нас своєю бездіяльністю. Трохи більше динаміки виявляє міліція, але по суті так само не спостерігається прориву. Навіть банальна ситуація з забороненими салютами і феєрверками не надто зрушила з місця. Канонади тривають. Громадські організації граються в політику і політиків, політики граються в солдат, благодійників і громадських діячів. Більш-менш працює схема постачання і допомоги фронту. Втім головне питання, яке мучить значну частину навколополітичного бомонду – які будуть вибори? Чи лишать мажоритарну годівницю? Все. Крапка.

Окремо хотілось би сказати про рештки Євромайдану в Києві. Звісно, видовище засмальцьованих наметів, зліплених з чого попало барикад і не надто гламурних мешканців наметового містечка не дуже формує привабливий образ української столиці. Проте варто нагадати, що під Білим домом у Вашингтоні будь-хто, навіть найнеадекватніший в поглядах і найнесприйнятливіший у зовнішності, може вільно мітингувати, та власне й мешкати в якійсь картонній халабуді. У Європі часто так само. Невже складно було за цей час запропонувати усім громадським організаціям та ініціативам Майдану переселитися до Українського дому й там собі функціонувати. Чому нічого не відомо про Музей пам’яті революції гідності та Монумент Небесній сотні, конкурс на побудову яких вже давно мав би тривати? І нарешті – дуже зручно послати усіх патріотів на Схід в бойню АТО, аби за їх спинами продовжувати оборудки. Але каральні загони революції мають лишатися і в тилу.

Як там у класика? «Ми і після перемоги лишимося у підвалах. Раз на місяць ми будемо робити набіги на Кабмін чи на райспоживкооперацію, аби перевертати там меблі, палити папери, ставити голову нацбанку обличчям до стіни і суворо запитувати: "Чому ж ти, сука, в танку не згорів?»

Сергій Пасічник,

громадський діяч, керівник Академії Стратегічних досліджень


AddThis Social Bookmark Button  Порекомендувати друзям
 

Коментарі  

 
#12 сергій м 30.08.2014 20:59
Згідний з автором, що прийде четверта сила із сходу. Прийдуть переможці, які, можливо і зброєю будуть будувати нову державу. Стрілять не будуть, патрони берегтимуть. Але демонмтруватимуть автомати. Пройде природний відбір, хто може керувати державою, хто ні, піде відбудовувати схід. По зовнішній політиці. Використовуючи тупість Росії та довірливість нас, дані ситуацію використовують для знишення великої авторитарної імперіїї. Навіть у Росії тверезі люди про це вже здогадуються. Нам же обіцяють підтримку, яка зводиться до махання пальчиком у сторону Росіїї. Цоб ми не надіялись на підтримку ліберального Заходу, можливий був би інший розвиток ситуації. Але у цій війні Україна вийде сильнішою, ніж до цього.
 
 
-2 #11 и.игорь 28.08.2014 16:15
Бред сывой кобылы.
До переворота осталось 9недель запасайтесь попкорном.+-
 
 
+5 #10 УЖАСТЬ 28.08.2014 13:36
Одын украинец - патриот Украины
Два украинцы - одын патриот Украины, другый гетьман
Тры укринцы - одын патриот Украины, другый гетьман, трэтий зраднык.

Народ не делает выводов, сейчас в припадках патриотизма начнет стонать Тимошенко Юля (интересно расскажет почему подписала убийственный для Украины газовый договор и почему подхихикивала путину когда тот издевался на Ющенком и Саакашвили).
Ляшко с вилами...
Стелят все красиво.. а пользы от них меньше, чем от суточного доения козла
 
 
+1 #9 юрий 23.08.2014 22:22
Статья явно написана грамотной балаболкой с целью поднятия рейтинга на фоне тяжёлой ситуации в Украине
 
 
#8 СЕЛЯНИН 21.08.2014 13:44
Поляпаю в долони колы будеш по-громкому спивать КРЫВУ ПИСНЮ
 
 
+26 #7 СЕЛЯНИН 20.08.2014 07:35
Если єто КОНЕС тода не обижайтесь пропью КОМПЮТЕР
 
 
+74 #6 Сеня 13.08.2014 14:19
А взагалі Саша молодець і пив і гуляв і копійку підняв і "всех имел кого хотел", є що згадати.
 
 
+74 #5 Дядя Фёдор 13.08.2014 14:02
Цитую Taxi:
Усі розумні схожі на Цисаренка, бо він був уособленням розуму :lol:

Розумний чи нерозумний, але розвів нашу чигиринську знать по взрослому. Тепер мабуть згадує як йому **** лизали і сміється.
 
 
#4 СЕЛЯНИН 13.08.2014 12:07
Схоже помылкы в тексти ГЛЫБОКОШАНОВАНА выправляла Спивай КРЫВУ ПИСНЮ з Нетовкиной
 
 
-7 #3 Taxi 13.08.2014 09:02
Цитую Дядя Фёдор:
Цитую Дмитро:
Розумний цей чолов"яга, я його знаю.

Розумний чолов'яга і стаття толкова. Глянув на фото, на Цисаренка трохи cхожий.

Усі розумні схожі на Цисаренка, бо він був уособленням розуму :lol:
 
 
+37 #2 Дядя Фёдор 12.08.2014 21:54
Цитую Дмитро:
Розумний цей чолов"яга, я його знаю.

Розумний чолов'яга і стаття толкова. Глянув на фото, на Цисаренка трохи cхожий.
 
 
-9 #1 Дмитро 12.08.2014 20:04
Розумний цей чолов"яга, я його знаю.
 

Додати коментар

Якщо Ви знайшли у тексті статті помилку, виділіть її та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter

Коментарі публікуються у відповідності до правил попередньої модерації (читати)

  


Ви на сторінці: Головна ПРОЕКТИ Власна думка Сергій Пасічник: Після кількох здорових симптомів, Черкаси впали в традиційну шизофренію...