Ремарка: наш погляд на події

За чесну владу

Область не зменшила споживання газу, всупереч обіцянкам чиновників
17 листопада 2014, 16:53 Друк

Споживання газу на одиницю ВВП в Україні в середньому вдвічі перевищує європейський показник. Агентство ЛІГАБізнесІнформ проаналізувало, як економиться газ в різних регіонах. 

За 9 місяців 2014 року Україна скоротила споживання газу на 14%. Падіння споживання газу спостерігається у всіх областях, крім Черкаської та Херсонської. За узагальненими даними Міненерго та Держстату, Черкаська область порівняно з січнем-вереснем 2013 року навіть збільшила споживання газу на 0,8%. Цифра нібито й невелика, але ці дані разюче контрастують із бадьорими рапортами обласних чиновників про виконання заходів зі скорочення енергоспоживання.

Губернатор Юрій Ткаченко звітував, що область активно працює над тим, аби вийти на поставлене Урядом завданням щодо скорочення споживання природного газу до 30 відсотків. 

«Зараз ми активно працюємо над цим, у першу чергу, маємо зменшити споживання газу в комунальних закладах, – заявив у червні Юрій Ткаченко. – У нас вже є певні напрацювання й бачення того, як це можна зробити. Це буде втілено за рахунок коштів із обласного та державного бюджетів.»

Цією роботою опікувалася його перший заступник Наталія Старікова, яка нещодавно звільнилася з роботи в ОДА. У вересні вона звітувала на колегії про виконання плану дій з енергозбереження на 90%. З її слів, завдяки сформованому плану дій із енергоефективності нашій області вдасться зекономити 67,7 мільйонів метрів кубічних газу (до 34 %). Що ж, статистика за підсумками всього року і стане відповіддю, чи справді виконується цей грандіозний план зі скорочення енергоспоживання, чи він так і залишиться фарбою на папері… 

Черкаська область стала однією з перших, яка сформувала з цією метою план дій та захистила його перед керівництвом держави. Цей план скорочення споживання "блакитного палива" передбачає організаційні заходи, які дозволять зекономити на 1,5 млн. м³ (а це становить 7,4 % на суму 164,4 тис. грн.), технічні – на 3,9 млн. м³ (1,9 % на суму 34,4 млн. грн.); переведення на альтернативні види палива заощадить 49,5 млн. м³ (24,8 % на суму 105,5 млн. грн.), а тимчасові кризові заходи збережуть ще 12,7 млн. м³ (7,3 %) палива. 

Цікаво, а де ж усе-таки виконали урядове завдання по зменшенню газоспоживання? Найбільший спад - у Чернігівській області та Донбасі. Втім, заслуга уряду або населення в цьому невелика - Україна стала менше споживати газу не завдяки сучасним технологіям, а внаслідок обвалу промвиробництва і зупинки багатьох підприємств у Східних регіонах через бойові дії.

Третя газова війна з Росією, подорожчання природного газу для населення теоретично повинні стимулювати економію "блакитного палива". Але чи стимулює насправді? В Черкаській області, промисловість споживає 72% загальних обсягів використання газу, ще 21% - населення, і 7% - підприємства теплової енергетики. Левову частку використаного в промисловості газу споживає Черкаський Азот, для якого це сировина на виготовлення добрив. Тож реальні резерви скорочення енергоспоживання – це теплопостачальні підприємства та використання газу самими черкащанами.

В області 91% котелень працює на природному газу. Тому заходи з економії газу та переведення котлів на альтернативне паливо дійсно мають сенс. Інститут технічної теплофізики НАН України на замовлення облдержадміністрації розробив проект «Регіональної програми модернізації комунальної теплоенергетики Черкаської області». 

Запропоновано замістити існуючі котли на інші, які у якості палива використовуватимуть солому, деревину і торф. Подібні заходи вже були успішно впровадженні підприємством «Черкаситеплокомунерего», де котельня в Соснівці працює на трісці та кукурудзяних качанах. Подібні ініціативи корисні і для приватних господарств, яким стане не по кишені сплачувати за дорогий газ. В області заплановано створити виробництва пілет із соломи, продуктивністю 350 т/рік, які можуть забезпечити 33000 садиб біопаливом.

Також Постановою Кабміну від 8 серпня № 369 Черкаській області виділено кошти субвенції з державного бюджету на здійснення заходів з енергозбереження щодо заміщення споживання природного газу у сфері теплопостачання на суму 14 мільйонів 608,5 тис. грн.

Зараз Україна лідирує за показником енергоємності серед європейських країн. Тому впровадження енергозберігаючих технологій і зниження споживання газу – це питання виживання, без якого взагалі немає сенсу говорити про щось більш глобальне...


AddThis Social Bookmark Button  Порекомендувати друзям
 

Коментарі  

 
+5 #1 О.ЧУПРИНА 19.11.2014 23:12
Подібною аналітикою повинні займатися фахівці,а не журналісти.Не можна плутати газ-паливо з газом-сировиною.
 

Додати коментар

Якщо Ви знайшли у тексті статті помилку, виділіть її та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter

Коментарі публікуються у відповідності до правил попередньої модерації (читати)

  


Ви на сторінці: Головна ТЕМИ Губернські вісті Область не зменшила споживання газу, всупереч обіцянкам чиновників