Ремарка: наш погляд на події

За чесну владу

Знову перегони, а коники ті самі?
31 серпня 2014, 01:00 Друк

Игор Бондаренко, Журналіст

Відстоявши своє право змінити владу, виборець ризикує знову скуштувати стару виборчу цукерку, і опинитись на тих самих граблях.

Парламентські вибори – 26 жовтня. Хтось скаже: «Нарешті!» і мирно чекатиме походу до дільниці, впевнений, що виконання вимоги - змінити владу - не за горами. Інший вжахнеться, оскільки виявить, що підступну виборчу систему вдалося хіба поранити, але аж ніяк не вбити... Якщо закриті списки можна принаймні лишити на совісті політиків, то як бути з тими, хто, зрадивши довіру раз, нині знову годує виборців локшиною, але вже під іншим соусом?

Справедливості ради, варто визнати – деякі зміни таки відбулися. Яценюк і Турчинов спільно з головами депутатських фракцій та груп домовилися про здешевлення виборчих процедур. Здавалося б, усе логічно – і кошти залишаться у державній кишені, і виснажлива політична боротьба нині якось не до часу. Однак, експрес-кампанія може зіграти не на користь якісному виборчому процесу. Надія народу на нові обличчя в політиці так може і ні. Адже, якщо не рахувати окремих випадків, на горизонті практично не встигли з’явитись нові сильні громадські лідери – нові обличчя в політиці.  Хто гарантує, що в Раді нового скликання громада знов не впізнає до болю знайомі фігури, але під новими політичними парасольками? Адже вибори відбудуться за тим же законом, що й в минулі роки. Від однієї згадки про відкриті списки у чинних нардепів розпочинається панічна атака. І замість обіцяних змін, громада зіграє у вибори без вибору зі старою колодою політичних карт.

 Якою ж сьогодні виглядає ситуація по мажоритарних округах.

До розумних, або до гарних?

Два роки тому все було чітко та зрозуміло: оті, що провладні, ніби й погані, але працюють, а опозиціонери – ніби й хороші, але тільки язиками плещуть. Обирайте, що кому до вподоби. Черкащани на пятьох округах обрали «тих що працюють», на двох інших більше сподобалися «ті, що красно говорять». Нагадаємо – 2 роки тому наскрізь опозиційна Черкащина обрала 5-х депутатів, що дружньо влилися в януковичівську більшість. Це Антон Яценко (округ №200), Володимир Ничипоренко (округ №199), Геннадій Бобов (округ №196), Віктор Тимошенко (округ №198), Володимир Зубик (округ №195). А двох, що перемогли в Черкасах (Микола Булатецький) та Каневі (Леонід Даценко) просто не допустили до парламенту. Щоправда, в розпал майданних подій Леонід Даценко все-таки виграв по округу у Каневі на перевиборах. Але то був більш виняток, аніж правило. Бо Черкаси показали, що навіть під час загальнонародного піднесення, патріотичні кандидати погано мобілізовують свого виборця. Тому в обласному центрі переміг заїжджий шоумен Михайло Поплавський.

Жити по-новому?

Народна любов останнім часом украй мінлива. Прикладів тому безліч! Не факт, що це зрозуміли. У почерку виборчої кампанії багатьох, чітко вимальовується марш-кидок по старих граблях. Екс-регіонали будуть розказувати, що «вониздобули» для округу і доводити, що їхнє голосування за диктаторські закони 16 січня було варте того, щоб на селі будувати нові ФАПи. З приводу належності до Партії Регіонів розкажуть, що їх змусили, а вони не хотіли, і у всьому винні оті, що втекли і т.д і т.п. 

Якби там не було, але нардеп від уманського округу №200 Антон Яценко намагався відпрацювати свій депутатський мандат (закриємо очі на те, як він йому дістався). За активністю в окрузі Яценко давно заткнув за пояс і Зубика і Поплавського разом узятих. Бо  і воду цілодобову для Умані забезпечив, і діагностичний центр у Христинівці відкрив, і світло на стовпах запалив. І ще багато чого іншого, що можна довго і нудно перераховувати. Але громада своє гне. Отак і нардепа Яценка люди просто  прогнали з параду вишиванок в Умані. Ще й образами нагородили навздогін. Відверто кажучи, настрої на окрузі такі, що люди ладні і за мішок із горохом проголосувати, аби він був тільки не від Партії регіонів.

Не такі безхмарні перспективи і в черкасько-золотонісько-канівського депутата Леоніда Даценка від 197 округу. На старих гаслах «Юлі волю, Льоні – долю» нині потрапити під купол Ради буде проблематично. Юля давно на волі, і давно про себе нічим не нагадує. Проблеми ж лишились, людей турбують питання - на що жити, де працювати, і коли скінчиться війна. Правда, за звичкою кивати на попередників ще пару місяців можна. Але нікуди не подітися і від каверзних питань, а що ж ти зробив для округу. Останнім часом усе частіше лунають чутки про можливе балотування на окрузі мера Золотоноші Віталія Войцехівського. Практика доводила, що хто виграє в Золотоноші, той перемагає і на всьому окрузі. Не варто скидати з рахунків і можливе повернення на підгодований округ впізнаваного Богдана Губського, якиймає успішний досвід участі у виборах на лівобережжі Черкащини ще з 2002-го року..

Мізерними виглядають шанси на парламент для черкащанина Володимира Олійника, який одним виглядом просто дратує народ і множить на нуль рейтинг будь-якої політичної сили, що захоче його прихистити. Цього не можна сказати про інших провладних нардепів-черкащан, що на відміну колоритного Олійника не були частими гостями у Савіка Шустера та в Верховній Раді. Адже: своєчасно втекти – не значить зрадити! Наприклад, екс-регіонал Володимир Зубик пройшов у парламенті той же шлях, що й Олійник: з Блоку Тимошенко, швидко ускочив до Партії регіонів, відпрацював на партію з лихвою - за всі антинародні законопроекти Януковича-Азарова-Єфремова проголосував чітко.

Сьогодні, задля перемоги, він навіть вдається до послуг «вищих сил» — активно пропонує поїздки по монастирях за його кошти. Що ж… Молитися прийдеться багато, а екс-регіоналам особливо – за Україну, за мир, за душі тих, кого вони поклали на Майдані «не дрогнувшей рукой».

Але громада уже скільки разів бачила, що купивши виборця за пайок, 200 гривень, гарний обід чи безкоштовну поїздку, кандидат абсолютно серйозно вважає, що він вже нікому нічого не винен і депутатське крісло вважає своєю власністю. Сьогодні свідчимо, що більшість «засівачів» - від колишньої влади не думають йти з політики і знову «посіватимуть» собі перемогу. 

Невже Порошенко здає черкаські округи Зубику та Бобову?

Вірогідність вливання свіжої крові в парламент разюче зменшилася, коли ВР залишила чинною змішану виборчу систему. Шанси на проходження «нових облич» у «підгодованих» мажоритарниками округах, вже тоді виглядали примарними. Але можливість переломити ситуацію залишалась. Скажімо,  похід найбільш рейтингових політиків доби Майдану та знакових фігур, що мають черкаське коріння  – Миколи Томенка, Анатолія Гриценка, Ірини Геращенко, письменника Василя Шкляра тощо. Була б їх воля! Але свіжі вісті з полів налаштовують на сумні висновки. Як і 2 роки тому, долю округів вирішують перемовини київських кураторів.

В 196 окрузі ситуація для «нових облич» стає практично безперспективна. Участь важковаговиків не анонсується. Бо ймовірним «парашутистам» краще відбутися благодійним внеском в партійну касу за прохідне місце в списку, аніж заморочуватися вислуховуванням бабців по корсунських та городищенських селах. Молоді, голосисті та майже невідомі виборцеві представники «народних рад» та «люстраційних комітетів», до 26 жовтня навряд чи зможуть щось протиставити всесильному Геннадію Бобову. Місцевий цукровий латифундист може вже укладати парі на відсоток голосів, який віддадуть за нього. Його присутність два останніх роки в інформаційному полі округу взагалі була сольною. Можливо, її дещо розбавить поява номінальних кандидатів від «Громадянської позиції» Гриценка або партії Ляшка...

Нардеп, екс-регіонал та мультимільйонер Володимир Зубик виграв минулі вибори на 195 окрузі завдяки двом чинникам – грошам і сірості опонентів. З першим чинником для нового «коврового грошеметання» у Зубика все гаразд, а другий забезпечить Микола Томенко, що формує перелік кандидатів від президентської партії Порошенка. На 195-му знову буде друг Томенка, Володимир Гресь - ні довіри, ні харизми. Округ – розчищений, ласкаво просимо пане Зубику.

 Штабу Зубика вже можна було б відкоркувати шампанське. Але тут в округ вривається відома та самодостатня громадська діячка Наталія Нетовкіна. На тлі битви Нетовкіна vs Зубик, іншим кандидатам залишиться  вирішувати питання, кому з фаворитів «віддатись». У незаплямованої позитивної Нетовкіної в цьому плані - ціле поле для створення фронту підтримки проти опонента та прориву у Верховну Раду.

Впізнаваний та фінансово спроможний Сергій Терещук вочевидь спробує свої шанси в рідному 199 окрузі. Хоч цей округ і є для нього рідним, але на минулих виборах він його бездарно програв мультимільйонерові без комплексів, власнику Жашківського конезаводу Валентину Ничипоренку. Але на користь досвідченого мажоритарника Терещука може зіграти провладне минуле Ничипоренка, і той факт, що його другий суперник Анатолій Бондаренко цього разу балотуватиметься в Черкасах на 194 окрузі.

Далі буде...


AddThis Social Bookmark Button  Порекомендувати друзям
 

Коментарі  

 
+9 #2 Микола Іванович 02.09.2014 17:53
Якщо Томенко знову буде пхати Греся тоді все зрозуміло.Гроші Зубика роблять своє.Ця парочка в 2012р. добре наварила за здачу округу.
 
 
+4 #1 СЕЛЯНИН 30.08.2014 08:20
Народ возьмет в свои руки платежки за тепло в доме по 12-74 за 1 кв метр при существующем прожиточном минимуме и курсе $гривня ПОЧЫНАЮ СПИВАТЬ КРЫВУ ПИСНЮ Прошлогодний Зубиковый госбюджет с 19 млрд дефицитом НАК Нафтогаз думаю не мне одному еще не один год отрыгаться будет
 

Додати коментар

Якщо Ви знайшли у тексті статті помилку, виділіть її та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter

Коментарі публікуються у відповідності до правил попередньої модерації (читати)

  


Ви на сторінці: Головна ТЕМИ Місцеві новини Знову перегони, а коники ті самі?