Ремарка: наш погляд на події

За чесну владу

Експерти навчали чигиринців заробляти на горіхах
12 жовтня 2015, 17:45 Друк

Як організувати власний бізнес у горіхівництві, яким чином отримати землю, створити кооператив та наскільки це перспективно? Відповіді на ці питання експерти різних галузей озвучили під час Форуму розвитку підприємництва, що відбувся у Чигирині 9 жовтня. Захід зібрав близько сотні зацікавлених та став логічним продовженням інвестиційного форуму Черкаської області, що відгримів у вересні у столиці – пише ГромЧе.

Близько 500 гектарів земель Чигиринщини можуть бути використані під закладення горіхових садів. Про це учасникам форуму повідомляє голова Черкаської облдержадміністрації Юрій Ткаченко. 

– З одного гектару горіхового саду можна заробляти до п’яти тисяч доларів за рік. Це мінімум. І сьогодні такі країни як Китай, країни Азії готові купляти горіх за валюту. Тобто можливості є.

Разом з тим Юрій Ткаченко констатує: створення гектару горіхового саду обійдеться приблизно у 40 тисяч гривень, а от повернення витрат розпочнеться на 5-6 рік. Попри це, горіхівництво як бізнес на Черкащині прагнуть зробити доступним для кожного – а особливо для АТОвців, переселенців, сільського населення. 

– Плануємо розробити таку програму, де б було передбачено механізм участі як для підприємців, які мають можливість внести власну частку витрат, так і для незахищених верств населення, яким потрібно надати шанс закласти сад за державні кошти. І ми передбачимо видатки на це в обласному бюджеті вже не наступний рік, – констатує Юрій Ткаченко. – А щоб не чекати, ще у цьому році буде внесено зміни до програми створення багатофункціональних кооперативів. 

Саме створення кооперативів дозволяє долучатися до справи горіхівництва кожному і це доводить досвід району Зугдіді в Грузії. 

– Чигиринщина сьогодні теж має можливість створити такий горіховий кластер. Тим більше, що є перші паростки – на черкаській землі вже посаджено більше 500 гектарів горіхів, – констатує ініціаторка Форуму, лідер Громадянського руху «За процвітання Черкащини» Наталія Нетовкіна. – Я була в Грузії і мрію щоб у нас так само люди мали можливість об’єднатися і разом закласти горіхові сади. Це можливість для кожної родини мати стабільний дохід. 

У тому що ринок збуту для українського горіха забезпечений принаймні на найближче століття запевняє начальник відділу розвитку садівництва Департаменту землеробства та технічної політики в АПК Міністерства аграрної політики та продовольства України Віктор Костенко.

– 116 тисяч тон горіхів було зібрано в Україні торік. Але попит на український горіх принаймні у кілька разів вищий! – відзначає експерт. 

Аби зацікавити українців саджати горіх, сьогодні Міністерство аграрної політики береться вирішити цілий ряд болючих питань, зокрема й земельних. Так, на часі – зміни до законодавчої бази, згідно яких договори оренди землі будуть укладатися на термін не менший ніж репродуктивний вік культури, яку передбачено вирощувати. 

– Більше того – потрібно створити єдину базу бажаючих: тих хто вміє, хто хоче, і тих, хто може вкладати кошти у цю справу, – переконаний Віктор Костенко.

На Чигиринщині ж місцева влада вже сьогодні готує ділянки під горіхові сади.  

– Проведена робота з відбору земельних ділянок, право на оренду яких може бути продано на торгах. Загальна площа цих земель 424 гектара. І земельні торги мають відбутися вже 20-21 жовтня, – інформує учасників Форуму перший заступник голови Чигиринської райдержадміністраціі Віктор Лисенко.

Такий варіант має зацікавити підприємців. А от громадянам експерти радять скористатися конституційним правом на отримання земельної ділянки під садівництво чи ведення фермерського господарства.

– Для цього потрібно звернутися із клопотанням до головного управління держгеокадастру. Земельна ділянка надається у користування без проведення земельних торгів чи аукціонів. Більше того – отримати ділянку до двох гектарів у власність можна абсолютно безкоштовно, – запевняє Віктор Лисенко. – Після цього громадяни можуть створити кооператив. І це найбільш раціональний варіант. 

Про сорти горіха, процес посадки та вирощування від «а та до я» учасникам Форуму розповів директор департаменту садівництва аграрної компанії «Маіс» Олександр Самойленко.  Він переконує: горіховий сад не вимагає надто коштовного догляду. Головне – обирати сортові саджанці та знати технологію догляду. 

Під керівництвом експерта Юрій Ткаченко, Наталія Нетовкіна та учасники форуму долучилися до посадки перших трьох горіхових дерев у центрі Чигирина. 

– Сьогодні ми розпочинаємо дуже важливу справу. Влада обіцяє допомогти – створити відповідну програму і навіть відшукати кошти… Однак ініціатива має йти від кожного з нас. Лише тоді всі плани вдасться реалізувати, – підсумувала Наталія Нетовкіна.


AddThis Social Bookmark Button  Порекомендувати друзям
 

Коментарі  

 
#1 ПАТ «ЧЕРКАСИГАЗ» 13.11.2015 22:31
Дорогі чигиринці!
перевірте будь ласка ваші платіжки за газ.
ми зробили вам невеличкі презенти у вигляді дописаних кубиків газку. У вас же грошей і кури не клюють)))
Нам просто трішки не вистачає на подарунки до Нового року)))

talneonline.com/item/246
 

Додати коментар

Якщо Ви знайшли у тексті статті помилку, виділіть її та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter

Коментарі публікуються у відповідності до правил попередньої модерації (читати)

  


Ви на сторінці: Головна ТЕМИ Місцеві новини Експерти навчали чигиринців заробляти на горіхах