Ремарка: наш погляд на події


Кодекс новий, та методи старі?
28 листопада 2012, 09:40 Друк

12-11-28-KPKФото Андрія Товстиженка20 листопада вступив у дію новий Кримінально-процесуальний кодекс.

Уже тиждень Україна живе з новим Кримінально-процесуальним кодексом. Перед цим більш ніж півроку до його запровадження готувалися працівники правоохоронних органів, судів, пенітенціарної системи, нове законодавство вивчали юристи та адвокати й обговорювало суспільство.

Тепер переваги і недоліки законодавства належить відчути на собі звичайному українцю. Утім, досвідчені юристи зазначають: усі переваги осучасненого Кодексу можуть бути знівельованими методами, якими продовжуватимуть користуватися правоохоронці. Адже вони не прокинулися 20 листопада іншими людьми. «Боюсь, що в правоохоронній системі поки мало що зміниться», – говорить черкаський адвокат, колишній працівник правоохоронних органів Василь Демчик.

 

Володимир ВЕГЕРА, заступник прокурора Черкаської області:

Новий Кримінально-процесуальний кодекс найбільше навантаження покладає на органи МВС, розширюючи водночас і їхні повноваження. Тепер функції слідства покладені на слідчих МВС, слідчі прокуратури займатимуться тільки злочинами, вчиненими правоохоронцями, а також державними службовцями 1-3 категорій. У зв'язку з цим слідчий відділ прокуратури області реорганізується, хоча, коли буде створено Державне бюро розслідувань, якому в подальшому слідчі прокуратури передадуть ці функції, поки що сказати складно. Відомо лише, що на перехідний етап відведено 5 років.

Новий КПК значно розширює компетенцію судів. Уведено посаду «слідчий-суддя», і тільки він прийматиме рішення, пов'язані з обмеженнями конституційних прав людини – про взяття під варту, тримання під вартою, обшук тощо. Я б сказав, що новий КПК спрямований на забезпечення прав сторін у суді. Якщо раніше дії слідчого оскаржувалися до прокурора, який так чи інакше був на стороні слідства, то нині між сторонами й обвинуваченням незалежним арбітром стоїть суд.

Дещо обмежилися терміни розслідування – для легших злочинів це не більше 6 місяців, а для тяжких і особливо тяжких – 12 місяців. Раніше ж терміни можна було продовжити і до 9, і до 18 місяців. Окрім того, не буде практики направлення справ на додаткове розслідування: справа спрямовується до суду і людину або засуджують, або виправдовують.

До речі, за новим КПК захисник отримує більше прав та повноважень.

Говорити про те, як це відбувається на практиці, можна буде трохи пізніше».

 

Василь Демчик, адвокат, колишній керівник слідства області:

Багато в новому кодексі позитивного, багато й негативного. Потерпілий виграє в тому, що його заяву завжди приймуть. КПК дає більше можливостей для захисту прав підозрюваного. Судове слідство тепер буде основним способом довести вину чи спростувати її. До речі, нині слідчий суддя дасть дозвіл на арешт, тільки якщо є прямі докази вини людини. Раніше ж суддя, даючи дозвіл на арешт, докази міг не вивчати, заарештувати могли, просто припустивши, що людина може уникати слідства.

Є й ряд спірних питань, про які нині люблять говорити політики. Наприклад, людину, яка потрапила в коло підозрюваних, перевіряють на предмет скоєння злочину, не інформуючи її доти, поки її не можна буде офіційно назвати підозрюваною. Якщо факти не підтвердилися, можуть і взагалі її про перевірку не інформувати. Звісно, заява про злочин дає право слідчому за рішенням слідчого судді збирати про людину інформацію, але ж її збирали й раніше! КПК дає більше можливостей для захисника, проте поряд із цим він робить прокурора безпосереднім учасником слідства. За новим законодавством, прокурор керує слідчим. Тому він буде безпосередньо зацікавлений, щоб людину засудили.

Проблеми можуть виникнути на стадії міліцейського розслідування. Раніше слідчі – це була еліта, зараз вони розтоптані. В Україні слідчий повністю залежить від керівника органів МВС, тож тепер усе слідство буде в нього в руках, і «бєспрєдєл» в правоохоронних органах продовжуватиметься. На жаль, ніякий, навіть дуже європейський КПК не вбереже людей від методів наших правоохоронців».

 

Олексій Чубин, адвокат:

Безумовно, новий КПК вніс багато позитивного в роботу адвоката в межах кримінального процесу.

Захисником підозрюваного, обвинуваченого, виправданого, засудженого і навіть свідка може бути лише адвокат, відомості про якого внесені до Єдиного реєстру адвокатів України, що усуне випадки надання некваліфікованої правової допомоги.

Значно розширились процесуальні повноваження адвоката. Зокрема, за новим кодексом адвокат має право не лише клопотати перед правоохоронними органами та судом про витребування і дослідження тих чи інших доказів, а й самостійно їх виявляти, фіксувати та надавати для долучення до матеріалів справи; знайомитись із певними документами справи до завершення її розслідування; застосовувати технічні засоби при проведенні процесуальних дій тощо.

По суті, адвокат стає водночас і детективом, який проводить власне розслідування. Але це потягне за собою і підвищення вартості адвокатських послуг».

 

Валентина Кулик, начальник Територіального управління державної судової адміністрації у Черкаській області:

Суди області нині працюють відповідно до нового Кримінально-процесуального кодексу. Уведені посади слідчого судді, суди присяжних сформовані.

Щоб не перевозити ув'язнених на засідання суду в інші райони області чи по місту, обладнано систему відеоконференції. Вона вже є у 6 судах: у Придніпровському та Соснівському районних м.Черкаси, у Канівському, Золотоніському, Уманському і Смілянському міськрайонних судах та в Апеляційному суді Черкаської області, а також у Черкаському слідчому ізоляторі. Із часом система відеоконференції буде обладнана в усіх судах області.

Поступово у минуле будуть відходити і традиційні для судів грати. У районних судах – у Соснівському м.Черкаси та Черкаському, а також у Золотоніському міськрайсуді вже встановлено огорожу з оргскла. Ніяких позапланових ситуацій у зв'язку із застосуванням нового законодавства не очікується».


Сніжана ЛИСЕНКО

«Вечірні Черкаси»

Создание качественных сайтов любой степени сложности RODC: Сайт создать | Создание сайтов | Сделать сайт | Продвижение сайтов | Раскрутка сайта | Дизайн сайтов
AddThis Social Bookmark Button  Порекомендувати друзям
 

Додати коментар

Якщо Ви знайшли у тексті помилку, виділіть її та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter
Пам'ятайте про коректність у висловах при написанні коментарів.

  


Ви на сторінці: Головна ТЕМИ Життя-online Кодекс новий, та методи старі?